Informacje o sukcesach i porażkach samorządu zawiera raport o stanie powiatu prudnickiego za 2022 roku. M.in. na podstawie tego dokumentu radni ocenią pracę zarządu powiatu. W debacie podczas sesji absolutoryjnej głos mogą zabrać także mieszkańcy. Warunkiem jest pisemne zgłoszenie poparte podpisami co najmniej 150 osób.
- Mimo pandemii, trudności finansowych, wiele udało nam się zrobić - mówi wicestarosta prudnicki Janusz Siano. – M.in. zakończyliśmy restrukturyzację systemu oświaty. Przekształciliśmy szkolnictwo, a zabiegliśmy o to przez kilka lat. Generalnie sytuacja powiatu jest dobra. Świadczy o tym ranking prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Po raz kolejny jesteśmy w pierwszej dziesiątce powiatów do 60 tysięcy mieszkańców. Chodzi o pozyskiwanie funduszy zewnętrznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
- Zarówno w poprzednim, jak i obecnym roku obserwujemy niepojące tendencje, z którymi borykają się powiaty – dodaje wicestarosta prudnicki. – Koszty funkcjonowania szkolnictwa rosną szybciej niż wzrost subwencji oświatowej. Ten trend ma podobny przebieg jak w przypadku służby zdrowia. Koszty wzrostu wynagrodzeń nie pokrywają pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeżeli w tym zakresie nie nastąpi zmiana, to samorządy będą się coraz bardziej zadłużać.
Przedstawienie raportu o stanie powiatu jest ustawowym obowiązkiem jego zarządu. Poświęcona mu debata odbędzie się 29 maja podczas sesji rady powiatu w Prudniku. Wówczas radni podejmą uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu za poprzedni rok. Następnie głosowane będzie udzielenie zarządowi powiatu wotum zaufania i absolutorium.