Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-05-15, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Nie ma chętnych na mieszkania TBS w Prudniku. Czy podobnie będzie z ofertą SIM?

Wizualizacja bloku PTBS, który ma powstać przy ul. Frankla w Prudniku [fot. PTBS]
Wizualizacja bloku PTBS, który ma powstać przy ul. Frankla w Prudniku [fot. PTBS]
Nie powiódł się dodatkowy nabór najemców 16 mieszkań w bloku, który ma stawiać Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Zabrakło chętnych spełniających kryteria dochodowe. Warunkiem była też partycypacja w kosztach budowy mieszkania wynosząca minimum 15 procent. Najczęściej wiąże się to z zaciągnięciem drogiego obecnie kredytu.
- Politycy licytują się na obietnice dopłat państwa do rat kredytu mieszkaniowego, co powoduje wstrzymanie się z decyzją potencjalnych lokatorów – uważa burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. – Słyszymy o jakiś dwóch procentach, zero procent, a za chwilę ktoś powie, że będzie jeszcze do tego dopłacał. To powoduje, że wielu mieszkańców wyczekuje na to, co będzie po wyborach. Musimy zmienić formułę finansowania nowego budynku TBS. Nie musimy zwracać do Banku Gospodarstwa Krajowego przeznaczonych na ten cel pieniędzy. Chcemy ten budynek wybudować z inną dostępnością do tych mieszkań.

Niebawem gmina Prudnik ogłosi nabór w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W formule tej ma powstać 160 mieszkań.

- Partycypacja potencjalnych najemców wynosi 20 procent kosztów budowy mieszkania - mówi Arkadiusz Karbowiak, prezes spółki SIM Opolskie Południe. - Zdajemy sobie sprawę, że ten nabór może zakończyć się podobnie, jak ten realizowany przez TBS. Mamy o tyle lepszą sytuację, że w przypadku nieudanego naboru przeprowadzonego przez gminę, wówczas sama spółka będzie mogła, jak gdyby w drugiej odsłonie ten nabór prowadzić.

W Prudniku od ponad trzech dekad nie wybudowano obiektu wielorodzinnego przeznaczonego dla najemców z tej gminy.
Grzegorz Zawiślak
Arkadiusz Karbowiak

Zobacz także

2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »