Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-29, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy chcą, aby wymiana kopciuchów na piece ekologiczne przyśpieszyła

Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nadal w sezonie grzewczym powietrze zanieczyszczają przydomowe piece. Borykają się z tym m.in. przygraniczne opolskie gminy. Również tam samorządy lokalne dopłacają do wymiany pieców na ekologiczne. Jednak tych funduszy było dotąd za mało, aby zimą jakość powietrza uległa diametralnej poprawie.
- Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się zlikwidować 20 procent tzw. kopciuchów - mówi wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Szacuję, że w indywidualnym i zbiorowym zamieszkaniu mamy ok. 1000 pieców węglowych. Teraz weszliśmy w projekt marszałkowski i w 2021 roku planujemy już taki epokowy skok. To będzie inwestycja na ponad dwa miliony złotych, wymiana kilkuset pieców. Ostatnio strona rządowa ogłosiła, że piece węglowe mają zniknąć w miastach do 2030 roku, a na wioskach do 2040.

Walka z zanieczyszczaniem powietrza jest też jednym z priorytetów władz Prudnika.

- Nasz program przewiduje także dotacje dla wspólnot mieszkaniowych - mówi tamtejszy wiceburmistrz Jarosław Szóstka. – Skierowany jest szczególnie do wspólnot w ścisłym centrum miasta, gdzie jeszcze mamy dużo tych nieekologicznych źródeł ciepła. Aby podłączyć się do Zakładu Energetyki Cieplnej i przejść na systemowe ogrzewanie miejskie można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ostatnich miesiącach pierwsza z prudnickich wspólnot mieszkaniowych skorzystała z dofinansowania gminy i podłączyła się do miejskiej ciepłowni. Pewną barierą jest to, że zgodę na taką inwestycję muszą wyrazić wszyscy lokatorzy danej wspólnoty mieszkaniowej.
Roman Sambor
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2020-12-30, godz. 14:52, Wiadomości z regionu 50 niepełnosprawnych z powiatu prudnickiego zostanie objętych rehabilitacją zawodową i społeczną Warsztaty Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych powstają w Prudniku. W obiekcie zakonu bonifratrów trwa adaptacja pomieszczeń na ten cel. Koszt tej inwestycji to blisko 1,5 mln zł. W połowie związane z tym wydatki finansują: zgromadzenie… » więcej 2020-12-28, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Nowy ambulans zajechał do Prudnika. To inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców, współfinansowana z FIL Wzrosło bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów powiatu prudnickiego. Będzie ich obsługiwał kolejny, nowoczesny ambulans medyczny przekazany właśnie pogotowia ratunkowemu. Zakupiło go tamtejsze starostwo. Jednak bez państwowych pieniędzy… » więcej 2020-12-23, godz. 07:00, Gospodarka Zmodernizowano drogę Trzebina - Skrzypiec. Wartość inwestycji to 7,5 mln złotych Ważną dla bezpieczeństwa opolskiego pogranicza trasę zmodernizowano w gminie Lubrza. Blisko 7,5 mln złotych kosztowała przebudowa drogi powiatowej relacji Trzebina - Skrzypiec. Jest to alternatywny ciąg komunikacyjny dla drogi krajowej… » więcej 2020-12-22, godz. 06:58, Wiadomości z regionu Znanego w Polsce dominikanina upamiętniono w Prudniku. "Jest wzorem dla młodych" Jana Górę uczczono w Prudniku, w piątą rocznicę jego śmierci. Na kamienicy, gdzie się wychował odsłonięto dedykowaną mu tablicę pamiątkową. Zakonnik ten ukończy prudnickie liceum i podkreślał swoje przywiązanie do tego miasta… » więcej
179180181182183184185
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »