Doroczne posiedzenie Parlamentu Euroregionu Pradziad odbyło się w Prudniku. Przedstawiono na nim sprawozdania z działalności czeskiej i polskiej strony tego ponadgranicznego stowarzyszenia samorządów lokalnych. Wyróżniono też beneficjentów, którzy zrealizowali najciekawsze projekty dofinansowane z Programu Współpracy Transgranicznej Czechy – Polska.
- Na tym pograniczu, gdzie jest kilka euroregionów, najefektywniej wykorzystujemy fundusze unijne - mówi prudnicki starosta Radosław Roszkowski, prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. – To blisko 750 projektów zrealizowanych po obu stronach granicy. To ogrom pomysłów. Udało się to zrealizować na blisko stuprocentowych wskaźnikach wykorzystania środków unijnych na kwotę prawie 9 milionów euro.
- Dla naszych stowarzyszeń i organizacji są unijne programy przygraniczne dofinansowujące tzw. miękkie projekty – wskazuje burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. – Na przykład wyróżniony projekt adresowany do narciarzy biegowych, gdzie efektem jest zakup skutera śnieżnego i znacznika. Tylko jeszcze potrzebna jest odpowiednia pogoda, żebyśmy mogli korzystać z nart w naszej gminie. Natomiast to nie tylko pieniądze się liczą, ale też kontakty międzyludzkie, współpraca mieszkańców.
Na Opolszczyźnie Euroregion Pradziad skupia 33 gminy i 6 powiatów. Po czeskiej stronie granicy należą do niego 72 miasta i gminy. Parlament jest najwyższym organem Euroregionu Pradziad. Zasiada w nim po 17 delegatów z każdej części narodowej tego stowarzyszenia.