Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-06-23, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Plusy i minusy rządowych programów mieszkaniowych

Była szkoła specjalna, w której po remoncie PTBS chce wygospodarować osiem mieszkań [zdj. Jan Poniatyszyn]
Była szkoła specjalna, w której po remoncie PTBS chce wygospodarować osiem mieszkań [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wsparcie państwa jest szansą na odrodzenie budownictwa czynszowego. Liczy na to również Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jego wniosek kredytowy złożony do Banku Gospodarstwa Krajowego przeszedł pierwszy etap weryfikacji.
Źródłem dofinansowania jest rządowy program wspierający budownictwo wielorodzinne z preferencją dla rodzin wielodzietnych. Obowiązuje on od stycznia.
- Nasz wniosek kredytowy opiewa na 900 tysięcy złotych - mówi Mirosław Czupkiewicz, prezes prudnickiego TBS. – Pieniądze te zostaną przeznaczone na sfinansowanie części mieszkalnej budynku przy ulicy Mickiewicza. Część komercyjna tego obiektu będzie finansowana z funduszy własnych spółki. Po zakończeniu remontu powstanie tam osiem lokali mieszkalnych.

Pierwszeństwo w ich zasiedleniu będą miały rodziny wielodzietne, które od kilku lat czekają na mieszkania komunalne w Prudniku. Natomiast Towarzystwa Budownictwa Społecznego w małych miastach sceptycznie podchodzą do możliwości, jakie ma przynieść najnowszy, rządowy program „Mieszkanie plus”.
- Nam ten program nic nie da – uważa prezes prudnickiego TBS. – Będzie dotyczył dużych miast. Rząd zamierza budować mieszkania w dużych miastach i tam je wynajmować. Spowoduje to odpływ młodych ludzi z małych miejscowości. W dużych miastach będzie praca i mieszkania.

Już od kilku lat gminie Prudnik ubywa rocznie blisko 300 mieszkańców. Powodem depopulacji są trudności z otrzymaniem mieszkań komunalnych oraz problemy ze znalezieniem godziwie opłacanej pracy.
Mirosław Czupkiewicz
Mirosław Czupkiewicz

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »