Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-06-23, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Plusy i minusy rządowych programów mieszkaniowych

Była szkoła specjalna, w której po remoncie PTBS chce wygospodarować osiem mieszkań [zdj. Jan Poniatyszyn]
Była szkoła specjalna, w której po remoncie PTBS chce wygospodarować osiem mieszkań [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wsparcie państwa jest szansą na odrodzenie budownictwa czynszowego. Liczy na to również Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jego wniosek kredytowy złożony do Banku Gospodarstwa Krajowego przeszedł pierwszy etap weryfikacji.
Źródłem dofinansowania jest rządowy program wspierający budownictwo wielorodzinne z preferencją dla rodzin wielodzietnych. Obowiązuje on od stycznia.
- Nasz wniosek kredytowy opiewa na 900 tysięcy złotych - mówi Mirosław Czupkiewicz, prezes prudnickiego TBS. – Pieniądze te zostaną przeznaczone na sfinansowanie części mieszkalnej budynku przy ulicy Mickiewicza. Część komercyjna tego obiektu będzie finansowana z funduszy własnych spółki. Po zakończeniu remontu powstanie tam osiem lokali mieszkalnych.

Pierwszeństwo w ich zasiedleniu będą miały rodziny wielodzietne, które od kilku lat czekają na mieszkania komunalne w Prudniku. Natomiast Towarzystwa Budownictwa Społecznego w małych miastach sceptycznie podchodzą do możliwości, jakie ma przynieść najnowszy, rządowy program „Mieszkanie plus”.
- Nam ten program nic nie da – uważa prezes prudnickiego TBS. – Będzie dotyczył dużych miast. Rząd zamierza budować mieszkania w dużych miastach i tam je wynajmować. Spowoduje to odpływ młodych ludzi z małych miejscowości. W dużych miastach będzie praca i mieszkania.

Już od kilku lat gminie Prudnik ubywa rocznie blisko 300 mieszkańców. Powodem depopulacji są trudności z otrzymaniem mieszkań komunalnych oraz problemy ze znalezieniem godziwie opłacanej pracy.
Mirosław Czupkiewicz
Mirosław Czupkiewicz

Zobacz także

2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »