Perspektywy są obiecujące, trzeba skupić się na sprawnym pozyskiwaniu unijnych funduszy. Takie głosy padały podczas Walnego Zebrania Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. Obradowano w Prudniku. Zarządowi stowarzyszenia udzielono absolutorium za miniony rok działalności. W poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej wnioskodawcy z polskiej części Euroregionu „Pradziad” uzyskali dofinansowanie do 319 projektów.
- Nowa perspektywa finansowa daje nam nowe możliwości – mówi Anatol Bukała, który w euroregionalnym stowarzyszeniu reprezentuje Nysę. – Jest trochę zmian, ale liczymy, że tak, jak teraz uda się w prawie stu procentach wykorzystać te pieniądze i że gminy nadal będą w tym skuteczne.
- To dopiero początek naboru wniosków w ramach nowej perspektywy finansowej – wskazuje burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura. – Jesteśmy trochę w tym opóźnieni, ale zadecydowały o tym raczej decyzje na szczeblu krajowym i międzynarodowym, polsko-czeskim. To, co jako samorządy zakładaliśmy będziemy w następnych latach realizować. Pieniądze są już przygotowane do rozdziału. Struktury także przygotowane. Myślę, że już od lata nastąpi taki ostry start i pieniądze będą do naszej dyspozycji- dodaje.
Do Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad należy 40 samorządów lokalnych z Opolszczyzny. Do 2020 roku gminy, powiaty, ich jednostki oraz organizacje pozarządowe mają do dyspozycji blisko pięć milionów euro. Tyle w nowej perspektywie finansowej Unia Europejska przeznaczyła dla beneficjentów z opolskiej części euroregionu. Pieniądze te mają wspierać współpracę na pograniczu polsko-czeskim.