Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-05-14, 07:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Droga dojazdowa dla inwestora kością niezgody samorządowców

Tędy ma przebiegać droga, którą chce wybudować gmina Głogówek [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tędy ma przebiegać droga, którą chce wybudować gmina Głogówek [zdj. Jan Poniatyszyn]
Na mediację wojewody i marszałka województwa liczy burmistrz Głogówka. Problem dotyczy oporu władz powiatu prudnickiego. Nie zgadzają się one na budowę drogi, na terenie Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Głogówku. Gmina chce tam zrobić dojazd do budynku niedokończonego szpitala. Na obiekt ten ma kupca, który jednak sfinalizowanie transakcji uzależnia od wybudowania drogi. Temperaturę konfliktu podniosło jeszcze pismo, które gmina otrzymała z Prudnickiego Centrum Medycznego.
- Wycofano się ze wstępnych uzgodnień dotyczących tej drogi dojazdowej - mówi burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz. – Jeżeli nie dojdzie do rozwiązania tego problemu wówczas będzie musiał rozstrzygnąć to sąd. W akcie notarialnym zagwarantowano wspólną drogę o szerokości sześciu metrów. Przystąpiliśmy do prac projektowych, a teraz otrzymaliśmy całkowicie negatywną opinię.

Oprócz wybudowania drogi gmina Głogówek deklaruje też wydanie 150 tys. złotych na zagospodarowanie terenu wokół ZOL. Należy on do powiatowej spółki PCM.

- Nasze działania podyktowane są troską o pensjonariuszy ZOL – mówi Marek Labus, prezes PCM. – Okazało się, że burmistrz pod płaszczykiem dobroczynności dla ZOL, chce wybudować na naszym terenie część drogi, która jest mu bezwzględnie konieczna dla pozyskania prywatnego inwestora. Przeprowadzenie tej drogi utrudni pobyt pensjonariuszom ZOL, bo nie będą mieli dostępu do alei spacerowej, która zostanie im tą drogą odcięta.

Budowę szpitala w Głogówku przerwano w 1997 roku. Oficjalnym powodem było przekroczenie wydatków. Inwestycji nie rozliczono. Problemem natomiast stały się zagmatwane kwestie własnościowe nieruchomości. Ostatecznie w całości przejęła ją gmina.
Andrzej Kałamarz
Marek Labus

Zobacz także

2016-07-07, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Integracja młodych przezwycięża historyczne uprzedzenia 26 uczniów z ukraińskiej Nadwórnej i Pasiecznej wypoczywa w Prudniku. Integrują się tam ze swoimi rówieśnikami z miejscowego Gimnazjum nr 1. Wspólne wycieczki, zajęcia muzyczne i sportowe mają zbliżyć młode pokolenia z obu państw… » więcej 2016-07-05, godz. 08:00, Gospodarka Kolejny inwestor w prudnickiej podstrefie Włoska firma rozbuduje zakład w Prudniku. Spółka Moretto Polska chce tam zainwestować co najmniej 3,7 mln złotych. Uzyska ona już zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest… » więcej 2016-06-29, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Reforma szkolnictwa wzmocni także wiejskie szkoły W niezręcznym położeniu znalazła się posłanka PiS Katarzyna Czochara. Forsowana przez jej rząd reforma oświaty zakłada wygaszanie gimnazjów. A właśnie parlamentarzystka ta była dotychczas nauczycielem języka niemieckiego w prudnickim… » więcej 2016-06-28, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Ma być lepsze zarządzanie jednostkami pomocy społecznej Instytucje opieki społecznej konsoliduje gmina Prudnik. Ma to zwiększyć ich efektywność. Ośrodek Pomocy Społecznej będzie również zarządzał Środowiskowym Domem Samopomocy oraz mającym powstać Domem Dziennego Pobytu. Podopieczni… » więcej 2016-06-28, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Są plusy i minusy wygaszania gimnazjów. Skorzystają licea? Z mieszanymi odczuciami przyjmowana jest rządowa propozycja reformy oświaty. Zakłada ona likwidację gimnazjów, powrót do ośmioletniej podstawówki i czteroletniego liceum ogólnokształcącego. Na decyzje w tej sprawie oczekiwano również… » więcej
497498499500501502503
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »