Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-03-18, 11:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Linie te mają potencjał, a są marginalizowane przez decydentów

Prudnicka konferencja „Pociągiem po Magistrali Podsudeckiej” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnicka konferencja „Pociągiem po Magistrali Podsudeckiej” [zdj. Jan Poniatyszyn]
O szansach i degradacji linii kolejowych na południu województw opolskiego i dolnośląskiego mówiono podczas prudnickiej konferencji. Odbyła się ona pod hasłem „Pociągiem po Magistrali Podsudeckiej”. W spotkaniu tym uczestniczyli samorządowcy oraz pasjonaci kolejnictwa. Nieobecnością zignorowało je ministerstwo infrastruktury. Nie było też przedstawiciela PKP.
- Zabiegamy o uruchomienie połączenia relacji Kudowa Zdrój – Kraków oraz o przywrócenie ruchu pasażerskiego na odcinku Kamieniec Ząbkowicki – Nysa – mówi Grzegorz Oleś, prezes Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych. – Ministerstwo infrastruktury powinno sfinansować codzienne połączenie dalekobieżne docierające z Kudowy do Krakowa. Natomiast jeżeli chodzi o stykowe połączenia regionalne to powinny dogadać się dolnośląskie i opolskie urzędy marszałkowskie, jako organizatorzy ruchu regionalnego. Tutaj wzdłuż Magistrali Podsudeckiej jest bardzo szeroko rozwijająca się infrastruktura turystyczna i można skorzystać z wielu ośrodków wypoczynkowych.

- Są tutaj jeziora nyskie i otmuchowskie, kontakt z Kotliną Kłodzką - mówi burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak. – Powrócić do tego, co było. Pomijam już perspektywę rozwoju transportu kolejowego. Dawałby on ludziom możliwość przejazdu i przede wszystkim rozwój turystyki w powiecie nyskim i w naszym regionie.

Otmuchów, Paczków i Prudnik są to gminy najbardziej poszkodowane przez cięcia w pasażerskim ruchu kolejowym. Wszędzie na Opolszczyźnie taka regionalna komunikacja jest deficytowa. Przedstawiciele gmin pytali, dlaczego województwo dopłaca do przewozów na jednych liniach, a inne marginalizuje. Samorządowcy deklarowali możliwość partycypacji w takich wydatkach. Nie ma natomiast wyliczeń kosztów. Mają rozmawiać o tym z marszałkiem województwa. Prudnicka konferencja zakończyła się podpisaniem stanowiska do Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Stwierdzono w nim, że ograniczenie dostępność do połączeń regionalnych i dalekobieżnych w województwach opolskim i dolnośląskim jest barierą w rozwoju gospodarczym i społecznym pogranicza tych regionów.
Grzegorz Oleś
Jan Woźniak

Zobacz także

2024-07-04, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Subwencja oświatowa rośnie, ale nadal samorządy dopłacają krocie do szkolnictwa Gminy i powiaty nie będą musiały dokładać ze swoich budżetów do ostatnich podwyżek nauczycieli - takie są wyliczenia niektórych samorządowców z Opolszczyzny. Nie oznaczą to jednak, że subwencja oświatowa od państwa zrekompensuje… » więcej 2024-07-02, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "Będzie dużo ciekawych wydarzeń jesienią". Prudnik ma unijne dofinansowanie na współpracę z Czechami Imprezy sportowe, rekreacyjne i działania promocyjne zrealizuje Prudnik z czeskimi partnerami z Jesenika i Krnova. Cztery projekty takiej współpracy uzyskały unijne dofinansowanie. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Fundusz Rozwoju … » więcej 2024-07-02, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Będą powtórzone wybory... na sołtysa Moszczanki W Moszczance powtórzone będą wybory sołtysa. Doszło tam do niecodziennej sytuacji. W tajnym głosowaniu podczas zebrania wiejskiego dwukrotnie padł remis. Każdy z kandydatów na sołtysa otrzymał najpierw 50, a w drugiej turze 47 … » więcej 2024-07-01, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Kondycja spółki jest dobra, ale podwyżki opłat... nieuniknione. Podsumowania i plany ZWiK w Prudniku Poprawił się stan finansów Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. Odbyło się walne zgromadzenie wspólników tej spółki. » więcej 2024-07-01, godz. 19:30, Kultura i rozrywka W Prudniku debatowano o spuściźnie Maxa Pinkusa Maksowi Pinkusowi i dziełu jego życia poświęcona była konferencja naukowa w Prudniku. Przed wojną stworzył tam Bibliotekę Śląską, której księgozbiór liczył blisko 25 tys. woluminów. W 1927 roku ukazała się publikacja o Maksie… » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »