Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-03-18, 11:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Linie te mają potencjał, a są marginalizowane przez decydentów

Prudnicka konferencja „Pociągiem po Magistrali Podsudeckiej” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnicka konferencja „Pociągiem po Magistrali Podsudeckiej” [zdj. Jan Poniatyszyn]
O szansach i degradacji linii kolejowych na południu województw opolskiego i dolnośląskiego mówiono podczas prudnickiej konferencji. Odbyła się ona pod hasłem „Pociągiem po Magistrali Podsudeckiej”. W spotkaniu tym uczestniczyli samorządowcy oraz pasjonaci kolejnictwa. Nieobecnością zignorowało je ministerstwo infrastruktury. Nie było też przedstawiciela PKP.
- Zabiegamy o uruchomienie połączenia relacji Kudowa Zdrój – Kraków oraz o przywrócenie ruchu pasażerskiego na odcinku Kamieniec Ząbkowicki – Nysa – mówi Grzegorz Oleś, prezes Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych. – Ministerstwo infrastruktury powinno sfinansować codzienne połączenie dalekobieżne docierające z Kudowy do Krakowa. Natomiast jeżeli chodzi o stykowe połączenia regionalne to powinny dogadać się dolnośląskie i opolskie urzędy marszałkowskie, jako organizatorzy ruchu regionalnego. Tutaj wzdłuż Magistrali Podsudeckiej jest bardzo szeroko rozwijająca się infrastruktura turystyczna i można skorzystać z wielu ośrodków wypoczynkowych.

- Są tutaj jeziora nyskie i otmuchowskie, kontakt z Kotliną Kłodzką - mówi burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak. – Powrócić do tego, co było. Pomijam już perspektywę rozwoju transportu kolejowego. Dawałby on ludziom możliwość przejazdu i przede wszystkim rozwój turystyki w powiecie nyskim i w naszym regionie.

Otmuchów, Paczków i Prudnik są to gminy najbardziej poszkodowane przez cięcia w pasażerskim ruchu kolejowym. Wszędzie na Opolszczyźnie taka regionalna komunikacja jest deficytowa. Przedstawiciele gmin pytali, dlaczego województwo dopłaca do przewozów na jednych liniach, a inne marginalizuje. Samorządowcy deklarowali możliwość partycypacji w takich wydatkach. Nie ma natomiast wyliczeń kosztów. Mają rozmawiać o tym z marszałkiem województwa. Prudnicka konferencja zakończyła się podpisaniem stanowiska do Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Stwierdzono w nim, że ograniczenie dostępność do połączeń regionalnych i dalekobieżnych w województwach opolskim i dolnośląskim jest barierą w rozwoju gospodarczym i społecznym pogranicza tych regionów.
Grzegorz Oleś
Jan Woźniak

Zobacz także

2025-01-09, godz. 18:43, Gospodarka Biogazownię w Wierzbcu wybuduje nowy inwestor? Zdecyduje o tym KOWR Rozruch biogazowni w Wierzbcu koło Prudnik miał nastąpić w tym roku, jednak jej budowa nadal jest tylko w planach. Realizację instalacji za 100 mln zł zapowiadała spółka Greengas, która uzyskała pozwolenie na budowę. Na lokalizację… » więcej 2025-01-09, godz. 07:10, Wiadomości z regionu Nowa poradnia przy prudnickim szpitalu. "Pacjenci coraz częściej szukają opieki dietetycznej" Poradnię dietetyczną otwarto przy szpitalu powiatowym w Prudniku. Ten nowy rodzaj usług lecznicy ma m.in. charakter profilaktyczny. » więcej 2025-01-08, godz. 17:56, Wiadomości z regionu Gmina Prudnik nadal się wyludnia. Spada też liczba zawieranych małżeństw Wyhamował spadek liczby mieszkańców w gminie Prudnik. W ubiegłym roku ubyło tam 397 osób. Natomiast w 2023 roku populacja zmniejszyła się o 476 mieszkańców. » więcej 2025-01-07, godz. 20:10, Wiadomości z regionu Drogowy konflikt gmin z powiatem prudnickim. Jest pierwsze postanowienie sądu Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu wstrzymało wykonanie uchwały Rady Powiatu Prudnickiego. Wystąpiły o to władze Głogówka, które zaskarżyły przekazanie tej gminie sześciu dróg powiatowych. Trzy inne gminy… » więcej 2025-01-07, godz. 17:10, Gospodarka Samowole budowlane i sprawy popowodziowe. Dużo interwencji nadzoru budowlanego Dużą ilość interwencji, które były reakcją na zagrożenie życia i zdrowia, zrealizował w ostatnich miesiącach prudnicki nadzór budowlany. Wrześniowa powódź spowodowała, że tych działań było znacznie więcej niż w poprzednich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »