Lokalizację wielomilionowej inwestycji utrudniają władze Prudnika - tak twierdzi wójt sąsiedniej Lubrzy. Problem dotyczy budowy biogazowni rolniczej w Prężynce. Ma ona powstać na pograniczu tych gmin. Wójt Lubrzy ogłosił przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Mając interes prawny, gmina Prudnik wystąpiła o uznanie jej jako strony tego postępowania. W piśmie do wójta wskazano, że teren inwestycyjny jest bogaty w rzadkie i chronione gatunki fauny. Natomiast budowa biogazowi może spowodować utratę tych cennych gatunków zwierząt. Są to m.in. ślimak winniczek oraz pająk – tygrzyk paskowaty.
- To pismo jest na poziomie kabaretu – uważa wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek. – Burmistrz podnosi, że tutaj na terenach inwestycyjnych są różne rzadkie, chronione gatunki, w tym zwierzęta bezkręgowe, trzmiele, wróble, szpaki, kosy i wszystko, co tam może być - nawet jakiś pająk. Burmistrza chyba poniosła fantazja. Ten pająk, co go burmistrz w Lubrzy znalazł, to ma pewnie dziewczynę w Prudniku i razem wieczorami przechadzają się po prudnickich terenach inwestycyjnych. Dlatego tam od pewnego czasu nic się nie dzieje.
Była to aluzja do prudnickiej podstrefy ekonomicznej, która sąsiaduje z gminą Lubrza. W przesłanym do nas stanowisku burmistrz Prudnika, Franciszek Fejdych napisał: „Nie mam ochoty i obowiązku odpowiadać na wydumane problemy Pana Wójta. W sprawie gatunków chronionych odsyłam do opracowania autorstwa dr Krzysztofa Badora pod tytułem „Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu planowanej biogazowni w Prężynce”. Opracowanie takie zlecił inwestor ze Szczecina.