Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-11-14, 14:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Czy przedsiębiorcy i samorządy lokalne zaangażują się w ekonomię społeczną?

Spotkania Gospodarcze w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Spotkania Gospodarcze w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
35 tysięcy nowych stanowisk pracy ma powstać w sektorze ekonomii społecznej. Do 2020 roku na wsparcie związanych z tym działań państwo przeznaczy prawie trzy miliardy złotych. Takie są założenia Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Rozmawiano o tym podczas kolejnego Spotkania Gospodarczego w Prudniku. Uczestniczą w nim lokalni pracodawcy z sektora publicznego i prywatnego. Celem ekonomii społecznej jest wspieranie osób bezrobotnych i wykluczonych. Ministerstwo pracy zaleca nowe standardy działania w regionach.
- Dotyczy to m.in. współpracy samorządów lokalnych i firm - mówi Jadwiga Olszowska–Urban, ekspert ekonomii społecznej. – Chodzi o to, aby tworzyć nowe miejsca pracy i żeby zlecenia dla tego sektora pozyskiwać nie tylko od jednostek samorządu terytorialnego, ale przede wszystkim od zwykłego mieszkańca, który będzie kupował towary i usługi tego sektora. Także, aby lokalne firmy zlecały mu różnego rodzaju usługi, podwykonawstwa i produkcje.

Podczas prudnickiego Spotkania Gospodarczego kilku przedsiębiorcom wręczono wyróżnienia ministra gospodarki. - Coraz trudniej jest o dobrą ofertę z rynku pracy - mówi Artur Żurakowski, współwłaściciel prudnickiej firmy. – Słyszę, że w Prudniku mamy 2,5 tysiąca bezrobotnych, a ja sądzę, że nie mamy nawet 500 bezrobotnych. Owszem są, ale tacy, którzy nie chcą pracować i tego nie da się zmienić. Zastanowiłbym się bardzo nad tym, czy tych, których mamy w firmach nie uczyć nowych technologii IT, przystosować do tego, żeby wykorzystać w firmie, a nie szukać następnych, bo często są pieniądze dla nowych pracowników, a nie dla tych, którzy już pracują.

Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej zakłada m.in. wspieranie spółdzielni socjalnych. Aby ją założyć wystarczy pięć osób lub minimum dwa podmioty prawne. Mogą to być samorządy lokalne i różne organizacje pozarządowe. W powiecie prudnickim jedyna, jak dotąd spółdzielnia socjalna działa w Głogówku. Czynnikiem ograniczającym rozwój tego sektora jest brak ustawy o przedsiębiorczości społecznej.
Jadwiga Olszowska – Urban
Artur Żurakowski

Zobacz także

2015-11-03, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Norweskie wsparcie dla prudnickiego projektu profilaktycznego Trzech norweskich partnerów pozyskał powiat prudnicki. Taki był wymóg uzyskania pełnego wsparcia finansowego projektu z zakresu profilaktyki prozdrowotnej. Tymi partnerami są gminy Levanger i Frøya oraz Uniwersytet Techniczny w Tro… » więcej 2015-11-03, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Mimo absencji radni chcą otrzymywać część miesięcznej diety Radni miejscy poświęcają swój prywatny i zawodowy czas, mają mieć za to finansową rekompensatę. Z takiego założenia wychodzą samorządowcy z Prudnika. Mają zmienić się zasady, na jakich tamtejszym rajcom wypłacane są diety… » więcej 2015-11-03, godz. 07:50, Sport i turystyka Brzescy piłkarze wygrali trzynasty mecz z rzędu Piłkarze brzeskiej Stali po raz kolejny nie dali szans swoim rywalom, gromiąc Chemika Kędzierzyn - Koźle 5:1 w 14. kolejce IV ligi. » więcej 2015-11-02, godz. 10:30, Sport i turystyka Słaba skuteczność i przegrany mecz Pogoni Prudnik Tylko 63 zdobyte punkty w meczu nie zagwarantowały wygranej Pogoni nad SKK Siedlce. » więcej 2015-10-31, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Prudnik: zmiana organizacji ruchu w rejonie cmentarza komunalnego W najbliższych dniach problemy z parkowanie napotkają kierujący na ulicach przyległych do prudnickiego cmentarza. W tym rejonie, w sobotę zmieniła się organizacja ruchu. Obowiązywać będzie do poniedziałku. Działania policji w tych… » więcej
557558559560561562563
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »