Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-10-23, 10:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Ubywa mieszkańców, nieopłacalna ekonomicznie staje się budowa kanalizacji zbiorczej

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Ze względu na koszty to prawdopodobnie ostatnia taka inwestycja w gminie Prudnik. 4,8 mln złotych pochłonęło skanalizowanie i wodociągowanie Niemysłowic. Ścieki z tej wioski popłyną kolektorem do oczyszczalni w Prudniku. Inwestycja ta uzyskała dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W następnej kolejności do sieci kanalizacji sanitarnej przyłączone miało być sołectwo Szybowice.
- Jednak inwestycji tej w takim zakresie nie będzie - mówi Paweł Kawecki, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. - Biorąc po uwagę ruchy demograficzne i wartość inwestycji, to koszty, które później pozostałyby nam do obsłużenia byłyby dla mieszkańców bardzo uciążliwe. Według takich ostrożnych szacunków inwestycja ta kosztowałaby ponad 10 mln złotych. Oznaczałoby to, że cena metra sześciennego ścieków z Szybowic wynosiłaby 20 złotych. Za tą cenę jesteśmy w stanie ścieki z szamba szczelnego wywieźć.

W gminie Prudnik na skanalizowanie czeka jeszcze sześć z dziesięciu sołectw. Do końca tego roku gminy muszą wywiązać się z unijnej dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków.
– Nie oznacza to jednak, że wszędzie musi być budowana sieć kanalizacji sanitarnej – wyjaśnia prezes prudnickiej spółki. – Postanowienia traktatu akcesyjnego mówią, że każdy ściek wytworzony powinien być oczyszczony, ale nie jest powiedziane, że musi się to odbywać poprzez kanalizacje zbiorcze. To mogą być szamba szczelne, systemy kanalizacyjne, czy oczyszczalnie strefowe.

Rocznie w gminie Prudnik ponad 100 tysięcy metrów sześciennych ścieków pozostaje nieoczyszczonych. Gmina ta systematycznie się wyludnia. Dlatego też budowa zbiorczego odbioru ścieków staje się coraz mniej opłacalna.
Mówi Paweł Kawecki

Zobacz także

2024-07-22, godz. 17:15, Wiadomości z regionu "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch miejscach obsługiwanych przez wodociąg stwierdzono obecność bakterii grupy… » więcej 2024-07-19, godz. 16:03, Wiadomości z regionu Samowola budowlana jest, ale... poza obszarem stanowiska archeologicznego. Cd. sprawy podwórka w Prudniku Sprawca samowoli budowlanej w Prudniku nie naruszył przepisów ustawy o ochronie zabytków. Mieszkaniec kamienicy przy ul. Klasztornej na własny koszt remontował podwórko, które jest w obrębie starego miasta. Nie miał m.in. zgody konserwatora… » więcej 2024-07-18, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Prudnik: remont podwórka bez pozwoleń. Mieszkańcy złożyli skargę na sąsiada Nadzór budowlany zatrzymał remont podwórka przy kamienicy w Prudniku. Prace prowadził mieszkaniec, który nie miał na to dokumentów. Materiał zapewniła gmina, do której należy teren. Miasto ma historyczny charakter i wiele podwórek… » więcej 2024-07-18, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Prudniccy kryminalni pomogli nastolatkowi będącemu w kryzysie emocjonalnym Sukcesem zakończyły się policyjne poszukiwania mieszkańca powiatu prudnickiego, który był w kryzysie emocjonalnym. 17-latek po wyjściu z domu wysłał niepokojącą wiadomość swojemu przyjacielowi. Istniało duże prawdopodobieństwo… » więcej 2024-07-16, godz. 21:09, Gospodarka Jest pomysł na pompownię ze zlewnią. Jasiona w gminie Lubrza ma być podłączona do kanalizacji Prudnika Władze Lubrzy zapowiadają przyśpieszenie w kanalizowaniu gminy. Większość wiosek nie ma zbiorczego odbioru przydomowych ścieków, które przewożone są do oczyszczalni w Prudniku. Problemu nie rozwiążą też dotacje gminy do budowy… » więcej
30313233343536
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »