Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2015-10-23, 10:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Ubywa mieszkańców, nieopłacalna ekonomicznie staje się budowa kanalizacji zbiorczej

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Ze względu na koszty to prawdopodobnie ostatnia taka inwestycja w gminie Prudnik. 4,8 mln złotych pochłonęło skanalizowanie i wodociągowanie Niemysłowic. Ścieki z tej wioski popłyną kolektorem do oczyszczalni w Prudniku. Inwestycja ta uzyskała dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W następnej kolejności do sieci kanalizacji sanitarnej przyłączone miało być sołectwo Szybowice.
- Jednak inwestycji tej w takim zakresie nie będzie - mówi Paweł Kawecki, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. - Biorąc po uwagę ruchy demograficzne i wartość inwestycji, to koszty, które później pozostałyby nam do obsłużenia byłyby dla mieszkańców bardzo uciążliwe. Według takich ostrożnych szacunków inwestycja ta kosztowałaby ponad 10 mln złotych. Oznaczałoby to, że cena metra sześciennego ścieków z Szybowic wynosiłaby 20 złotych. Za tą cenę jesteśmy w stanie ścieki z szamba szczelnego wywieźć.

W gminie Prudnik na skanalizowanie czeka jeszcze sześć z dziesięciu sołectw. Do końca tego roku gminy muszą wywiązać się z unijnej dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków.
– Nie oznacza to jednak, że wszędzie musi być budowana sieć kanalizacji sanitarnej – wyjaśnia prezes prudnickiej spółki. – Postanowienia traktatu akcesyjnego mówią, że każdy ściek wytworzony powinien być oczyszczony, ale nie jest powiedziane, że musi się to odbywać poprzez kanalizacje zbiorcze. To mogą być szamba szczelne, systemy kanalizacyjne, czy oczyszczalnie strefowe.

Rocznie w gminie Prudnik ponad 100 tysięcy metrów sześciennych ścieków pozostaje nieoczyszczonych. Gmina ta systematycznie się wyludnia. Dlatego też budowa zbiorczego odbioru ścieków staje się coraz mniej opłacalna.
Mówi Paweł Kawecki

Zobacz także

2024-11-23, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Są w gronie krajowych liderów. Oddziału PTTK w Prudniku działa już 70 lat 70-lecie działalności świętuje dzisiaj (23.11) oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku. Jest jedną z najaktywniejszych organizacji turystycznych w kraju. Ma 704 członków. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30, Gospodarka Prudnik ujednolici plan zagospodarowania przestrzennego, aby nie było niejasności u inwestorów Zmiany planistyczne pomogą w otwieraniu firm w Prudnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Gmina sporządzi nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów przemysłowych miasta. Dokument dostosowany będzie do zmieniających się… » więcej 2024-11-22, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Przybywa pacjentów wymagających opieki długoterminowej Prudnickie Centrum Medyczne stawia na rozwój opieki geriatrycznej i długoterminowej. Źródłem finansowania inwestycji, m.in. budowy obiektu szpitalnego, mają być unijne fundusze Krajowego Planu Odbudowy. O pieniądze na ten cel spółka… » więcej 2024-11-20, godz. 15:58, Wiadomości z regionu Sądowy spór powiatu prudnickiego z samorządem województwa o zwrot części dotacji na rewitalizację parków Sąd uznał rację Powiatu Prudnickiego, który zaskarżył decyzję Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Spór dotyczy zwrotu części dofinansowania przyznanego na realizację ekologicznego projektu. Postanowienie uchylające zaskarżoną… » więcej 2024-11-16, godz. 08:40, Wiadomości z regionu Poszkodowani w powodzi działkowcy mogą otrzymać jednorazowy zasiłek powodziowy. To decyzja MSWiA Nie wszyscy działkowcy dostają zasiłek powodziowy w wysokości do 2 tys. zł. Świadczenie to jest wypłacane m.in. w Nysie, natomiast w Prudniku wnioskodawcy otrzymali decyzje odmowne. Problemem dla samorządowców stała się interpretacja… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »