Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-03-01, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Biała: zaginął srebrny skarb synagogi. Trop urywa się we Wrocławiu

Zbiory Izby Regionalnej w Białej [fot. Jan Poniatyszyn]
Zbiory Izby Regionalnej w Białej [fot. Jan Poniatyszyn]
Izba Regionalna w Białej. Eksponat przekazany z Niemiec [fot. Jan Poniatyszyn]
Izba Regionalna w Białej. Eksponat przekazany z Niemiec [fot. Jan Poniatyszyn]
Wnętrze synagogi w Białej z 1929 roku [fot.polska-org.pl]
Wnętrze synagogi w Białej z 1929 roku [fot.polska-org.pl]
Zbiory Izby Regionalnej w Białej [fot. Jan Poniatyszyn]
Zbiory Izby Regionalnej w Białej [fot. Jan Poniatyszyn]
Artefakty z dawnej synagogi przekazano Izbie Regionalnej w Białej. Żydowską świątynię zniszczyli Niemcy podczas nocy kryształowej w 1938 roku. Dotychczas sądzono, że nie zachowały się żadne pozostałości bożnicy. Według przekazów historycznych w synagodze zgromadzono tzw. srebrny skarb.
- Izba Regionalna w Białej znajduje się w zrewitalizowanym, byłym kościele ewangelickim, a opiekuje się nią Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bialskiej - mówi Patryk Bania, dyrektor tamtejszego Centrum Kultury.

– Idea tej Izby jest taka, że ludzie przekazują zabytki dotyczące historii miasta i gminy. Mamy tutaj zastawy z przedwojennych hoteli w Białej. Są różne dokumenty. Myśleliśmy, że nie ma pozostałości po bialskiej synagodze. Okazało się, że pewna pani, która tutaj mieszkała przed wojną, teraz mieszka w Niemczech, przekazała nam kafel z posadzki oraz dzwoneczek z wejścia do synagogi.

Gminę żydowską w Białej rozwiązano w 1914 roku, gdyż z licznej społeczności tego wyznania zostało zaledwie kilku jej przedstawicieli. Gromadzone tam przez wieki judaika, m.in. srebrne przedmioty liturgiczne trafiają do Prudnika. Powierzone zostają opiece zamożnej rodziny żydowskich fabrykantów. Są w zbiorach kolekcjonera sztuki Josefa Pinkusa. Jego syn Max część tej kolekcji przekazał powstałemu w międzywojniu Muzeum Żydowskiemu we Wrocławiu.

- Ten trop jest wielce prawdopodobny z innej przyczyny, gdyż w każdej synagodze znajduje się fotel Eliasza – opowiada Marcin Husak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Kiedy rozwiązano synagogę bialską krzesło Eliasza, księgi liturgiczne trafiły do żydowskiego seminarium we Wrocławiu. Jego profesorem był Izrael Rabin, twórca pierwszej monografii poświęconej gminie żydowskiej w Białej. Niewykluczone zatem, że te wszystkie rzeczy łącznie ze srebrnym skarbem trafiły finalnie do Wrocławia, a tam trop się urywa.

Zbiory Muzeum Żydowskiego we Wrocławiu skonfiskowało Gestapo w 1939 roku. W olbrzymiej większości zaginęły. Natomiast pozostałością społeczności żydowskiej w Białej jest najlepiej zachowany duży cmentarz tego wyznania na Śląsku.
Patryk Bania
Marcin Husak

Zobacz także

2023-08-10, godz. 16:03, Wiadomości z regionu Prudnik: do października gmina rozwiąże problemy dotyczące piłkarskiej licencji na boisko Rozpoczęta przebudowa prudnickiego stadionu miejskiego skomplikowała sytuację grających tam piłkarzy Pogoni. W nowym sezonie ligowym będą musieli występować na boisku przy ul. Włoskiej, w dawnych koszarach. Do tego wymagane jest… » więcej 2023-08-10, godz. 08:00, Sport i turystyka Z zachodem łatwiej, ograniczenia dalej od wschodu. Opolscy samorządowcy o partnerskiej współpracy Współpracę tą zablokowała pandemia, a od ponad roku komplikuje ją wojna na Ukrainie. Kilkadziesiąt samorządów lokalnych z Opolszczyzny ma umowy partnerskie ze swoimi odpowiednikami w krajach Unii Europejskiej oraz za wschodnią g… » więcej 2023-08-09, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Rośnie zainteresowanie nauką w prudnickiej szkole medycznej Spora grupa absolwentów szkół podstawowych wybiera naukę poza powiatem prudnickim. Ósme klasy ukończyło w powiecie 620 uczniów. W dotychczasowym naborze do szkół średnich w Prudniku i Głogówku przyjęto 527 nastolatków. Organem… » więcej 2023-08-08, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Powiatowi prudnickiemu ubyło dochodów z opłat od właścicieli samochodów O 30 procent mniej pieniędzy z opłat komunikacyjnych ma powiat prudnicki. Powodem jest zmiana związanych z tym przepisów. Rekompensują to inne wpływy do samorządowego budżetu. » więcej 2023-08-07, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Prudnik: spółka SIM Opolskie Południe wybuduje 32 mieszkania. Trwa nabór najemców W Prudniku bliskie jest rozpoczęcie budowy wielorodzinnego obiektu w formule Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Opolskie Południe. Do 25 września potrwa nabór 32 najemców. Wnioskodawcy muszą spełniać kryteria dochodowe przyjęte… » więcej
83848586878889
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »