Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-03-01, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Biała: zaginął srebrny skarb synagogi. Trop urywa się we Wrocławiu

Zbiory Izby Regionalnej w Białej [fot. Jan Poniatyszyn]
Zbiory Izby Regionalnej w Białej [fot. Jan Poniatyszyn]
Izba Regionalna w Białej. Eksponat przekazany z Niemiec [fot. Jan Poniatyszyn]
Izba Regionalna w Białej. Eksponat przekazany z Niemiec [fot. Jan Poniatyszyn]
Wnętrze synagogi w Białej z 1929 roku [fot.polska-org.pl]
Wnętrze synagogi w Białej z 1929 roku [fot.polska-org.pl]
Zbiory Izby Regionalnej w Białej [fot. Jan Poniatyszyn]
Zbiory Izby Regionalnej w Białej [fot. Jan Poniatyszyn]
Artefakty z dawnej synagogi przekazano Izbie Regionalnej w Białej. Żydowską świątynię zniszczyli Niemcy podczas nocy kryształowej w 1938 roku. Dotychczas sądzono, że nie zachowały się żadne pozostałości bożnicy. Według przekazów historycznych w synagodze zgromadzono tzw. srebrny skarb.
- Izba Regionalna w Białej znajduje się w zrewitalizowanym, byłym kościele ewangelickim, a opiekuje się nią Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bialskiej - mówi Patryk Bania, dyrektor tamtejszego Centrum Kultury.

– Idea tej Izby jest taka, że ludzie przekazują zabytki dotyczące historii miasta i gminy. Mamy tutaj zastawy z przedwojennych hoteli w Białej. Są różne dokumenty. Myśleliśmy, że nie ma pozostałości po bialskiej synagodze. Okazało się, że pewna pani, która tutaj mieszkała przed wojną, teraz mieszka w Niemczech, przekazała nam kafel z posadzki oraz dzwoneczek z wejścia do synagogi.

Gminę żydowską w Białej rozwiązano w 1914 roku, gdyż z licznej społeczności tego wyznania zostało zaledwie kilku jej przedstawicieli. Gromadzone tam przez wieki judaika, m.in. srebrne przedmioty liturgiczne trafiają do Prudnika. Powierzone zostają opiece zamożnej rodziny żydowskich fabrykantów. Są w zbiorach kolekcjonera sztuki Josefa Pinkusa. Jego syn Max część tej kolekcji przekazał powstałemu w międzywojniu Muzeum Żydowskiemu we Wrocławiu.

- Ten trop jest wielce prawdopodobny z innej przyczyny, gdyż w każdej synagodze znajduje się fotel Eliasza – opowiada Marcin Husak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Kiedy rozwiązano synagogę bialską krzesło Eliasza, księgi liturgiczne trafiły do żydowskiego seminarium we Wrocławiu. Jego profesorem był Izrael Rabin, twórca pierwszej monografii poświęconej gminie żydowskiej w Białej. Niewykluczone zatem, że te wszystkie rzeczy łącznie ze srebrnym skarbem trafiły finalnie do Wrocławia, a tam trop się urywa.

Zbiory Muzeum Żydowskiego we Wrocławiu skonfiskowało Gestapo w 1939 roku. W olbrzymiej większości zaginęły. Natomiast pozostałością społeczności żydowskiej w Białej jest najlepiej zachowany duży cmentarz tego wyznania na Śląsku.
Patryk Bania
Marcin Husak

Zobacz także

2023-12-15, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Prudnik: niewielka wiedza uczniów o chorobach zakaźnych Młodzież niewiele wie o chorobach zakaźnych przenoszonych m.in. drogą płciową. Akcję informacyjną o tej tematyce prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Prudniku. Odbył się tam finał cyklicznego konkursu wiedzy o… » więcej 2023-12-15, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Wymiana oświetlenia ulicznego w Prudniku. Samorząd szuka oszczędności Wszystkie latarnie uliczne w gminie Prudnik będą miały energooszczędne źródło światła. Tradycyjne oświetlenie zastąpią lampy typu LED, które są też bardziej trwałe i przyjazne dla środowiska. Na instalację opraw gmina otrzymała… » więcej 2023-12-13, godz. 18:10, Wiadomości z regionu Prudnik: w żłobku korzystającym z cateringu doszło do zakażenia salmonellą Do zakażenia salmonellą doszło w jednym z prudnickich żłobków. Objawy chorobowe stwierdzono u 14 dzieci. Dzieci zakażone pałeczką salmonelli aktualnie przebywają w domach i oczekują na kolejne badania. » więcej 2023-12-13, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Likwidacja przydomowych „kopciuchów” i budowa obwodnic poprawi jakość powietrza w przygranicznych miastach Stare, przydomowe piece oraz spaliny samochodowe generują największe zanieczyszczenie powietrza w Prudniku i Głuchołazach. Region morawsko-śląski to jeden z najbardziej obciążonych transportem i zanieczyszczonych obszarów przygranicznych… » więcej 2023-12-11, godz. 18:42, Gospodarka Remont wiejskiego przedszkola i domu kultury w Mieszkowicach dostosuje je do współczesnych wymogów Wiejski Dom Kultury i przedszkole w Mieszkowicach zostaną gruntownie zmodernizowane. Przebudowa znacznie poprawi ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Gmina Prudnik wyłoniła wykonawcę, który zrealizuje to zdanie za blisko… » więcej
64656667686970
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »