Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-10-05, 15:04 Autor: Jan Poniatyszyn

Monumentalny monodram nawiązujący do "Zapisków więziennych" Stefana Wyszyńskiego można zobaczyć w Prudniku

Cela kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasztorze Franciszkanów w Prudniku-Lesie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Cela kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasztorze Franciszkanów w Prudniku-Lesie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Spektakl "Zapiski więzienne Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Droga Duchowa" zaprezentowany zostanie w Prudniku. Przedstawienie to nawiązuje do rocznicy uwięzienia kardynała w tym mieście.
- Pokażemy trzygodzinny monodram - mówi Sylwia Gawłowska-Müller, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury.

– Mamy przyjemność gościć Piotra Piechę, krakowskiego aktora. Na podstawie "Zapisków więziennych" kardynała Stefana Wyszyńskiego przygotował monodram monumentalny. Ten monodram jest interpretacją czasu pobytu prymasa Wyszyńskiego w ramach jego internowania przez komunistyczne władze w różnych miejscach. To będzie ogromne, duchowe przeżycie dla wszystkich tych, którzy chcą wspomnieć błogosławionego Prymasa Tysiąclecia.

Monodram wystawiony zostanie w sali widowiskowej prudnickiego kina "Diana". Piątkowy (6.10) spektakl rozpocznie się o godzinie 19. Wstęp jest wolny.

Władze PRL uwięziły Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego we wrześniu 1953 roku. Jednym z czterech miejsc jego odosobnienia był odebrany Franciszkanom klasztor w Prudniku-Lesie.

Kardynał był tam izolowany od 6 października 1954 roku przez 12 miesięcy. Stamtąd przeniesiono go do Komańczy. Prymasa Tysiąclecia zwolniono z internowania podczas politycznego przesilenia w październiku 1956 roku.
Sylwia Gawłowska-Müller

Zobacz także

2023-07-11, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Obwodnica Prudnika: znamy rekomendowany wariant obejścia miasta Do wójta Lubrzy trafił wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Prudnika. Wschodnie obejście tego miasta przebiegać będzie w ciągu drogi krajowej nr 41. Wniosek skierowano do wójta Lubrzy, gdyż przez… » więcej 2023-07-11, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej mają też kontekst związany z Niemysłowicami w gminie Prudnik Po wojnie przesiedlono tam ocalałych mieszkańców Puźnik z województwa tarnopolskiego. Jest to jedyne miejsce na Ukrainie, gdzie obecnie tamtejsze władze zezwoliły na prace poszukiwawcze polskich ofiar ludobójstwa UPA. W miniony piątek… » więcej 2023-07-10, godz. 20:14, Gospodarka Zarobki w samorządach przestały konkurować z płacami w prywatnych firmach Praca na urzędniczym etacie w opolskich samorządach jest coraz mniej lukratywnym zajęciem. Od lipca minimalne wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania takiego pracownika wynosi 3300 zł. » więcej 2023-07-09, godz. 17:00, Wiadomości z regionu W Niemysłowicach obchodzono 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. „Należy przebaczyć, ale nie wolno tego zapominać" W intencji Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich oraz o dar polsko-ukraińskiego pojednania i pokoju na Ukrainie modlono się w Niemysłowicach. Po wojnie zamieszkali tam ocaleli z pogromu dokonanego przez oddział UPA w Puźnikach. » więcej 2023-07-07, godz. 18:50, Wiadomości z regionu 80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Mieszkańcy Niemysłowic chcą upamiętnienia zamordowanych w Puźnikach W intencji Polaków zamordowanych w Puźnikach odprawiona będzie niedzielna (09.07) msza w Niemysłowicach koło Prudnika. Po wojnie przesiedlono tam ocalałych z pogromu Ukraińskiej Powstańczej Armii. W związku z nadchodzącą 80. rocznicą… » więcej
83848586878889
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »