Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-12-05, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: prezentują spuściznę fabrykanckich rodów

Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Multimedialna prezentacja historii miejscowego tkactwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Multimedialna prezentacja historii miejscowego tkactwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Dawne wyposażenie Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Dawne wyposażenie Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Zegar z Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Zegar z Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dzień tkactwa zorganizowano w Prudniku. Jest on zwieńczeniem polsko-czeskiego projektu „Rymarov i Prudnik – miasta tkaczy. Wspólne dziedzictwo”. W ramach przedsięwzięcie wydano książki poświęcone zakładom włókienniczym w tych miastach. W prudnickim Centrum Tradycji Tkackich można obejrzeć multimedialną prezentację historii miejscowego włókiennictwa.
- W tym obiekcie wystawienniczym zmieniona została ekspozycja stała - mówi Wojciech Dominiak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Zwiedzający w pierwszej kolejności widzieli tą wielką panoramę tutejszych zakładów tekstylnych. Ona ożyje. Będzie animacja tego wizerunku i wprowadzi on w tematykę industrializacji Prudnika. Następnie można zobaczyć zmienioną i dostosowaną do potrzeb wystawowych klatkę schodową. Przeniesione zostały tam malunki z dawnego „Frtoteksu”, a wcześniej Fabryki S. Fränkel.

O godzinie 18 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Prudniku rozpocznie się promocja książek: Marcina Husaka „Fränklowie i Pinkusowie – ocalałe dziedzictwo” i Michała Vyhlídala „Flemmichowie i Schielowie – tekstylne dziedzictwo”. Publikacje te prezentują dzieje rodów fabrykanckich w Prudniku i Rymarzowie. Uczestnicy tego spotkania otrzymają bezpłatne zestawy tych książek. Projekt muzeów z Prudnika i Rymarzowa jest współfinansowany m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wojciech Dominiak

Zobacz także

2019-08-06, godz. 16:15, Gospodarka Budżet obywatelski i fundusz sołecki wydatkowany jest na podobnych zasadach Na jakie inicjatywy wydatkowane będzie 400 tysięcy złotych zdecydują mieszkańcy gminy Prudnik. Do 23 sierpnia przyjmowane są propozycje do piątej edycji miejscowego budżetu obywatelskiego. Mogą to być jedynie przedsięwzięcia zgodne… » więcej 2019-08-04, godz. 15:29, Wiadomości z regionu Tłumy wiernych uczestniczyły w uroczystości Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli w Prudniku Lesie Uroczystość Matki Bożej Anielskiej to patronalne święto, które jest obchodzone jedynie w kościołach i klasztorach franciszkańskich. W sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie uroczystości rozpoczęły się od procesji różańcowej… » więcej 2019-08-03, godz. 21:56, Wiadomości z regionu Prudnik: w Sanktuarium Św. Józefa odbudowano kapliczki drogi krzyżowej zniszczone przez komunistów Erygowanie nowej drogi krzyżowej towarzyszyć będzie uroczystości Matki Bożej Anielskiej w Prudniku-Lesie. W niedzielę w tamtejszym Sanktuarium Św. Józefa obchodzony jest tradycyjny odpust Porcjunkuli. Uroczystość rozpocznie o godzinie… » więcej 2019-08-03, godz. 16:48, Kultura i rozrywka Prudnik: na festiwalowej scenie zabrzmią różne odcienie jazzu Wakacyjną atrakcją muzyczną regionu jest XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Prudniku. W sobotę wystąpi tam pięć zespołów. Zagrają różne odcienie jazzu. Koncerty rozpoczną się o godzinie 16:30. » więcej 2019-08-01, godz. 18:58, Wiadomości z regionu Prudnik: pamiętano o bohaterach Powstania Warszawskiego 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono także w Prudniku. Skromna uroczystość odbyła się tam przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego. » więcej
274275276277278279280
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »