Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-12-05, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: prezentują spuściznę fabrykanckich rodów

Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Multimedialna prezentacja historii miejscowego tkactwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Multimedialna prezentacja historii miejscowego tkactwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Dawne wyposażenie Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Dawne wyposażenie Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Zegar z Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Zegar z Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dzień tkactwa zorganizowano w Prudniku. Jest on zwieńczeniem polsko-czeskiego projektu „Rymarov i Prudnik – miasta tkaczy. Wspólne dziedzictwo”. W ramach przedsięwzięcie wydano książki poświęcone zakładom włókienniczym w tych miastach. W prudnickim Centrum Tradycji Tkackich można obejrzeć multimedialną prezentację historii miejscowego włókiennictwa.
- W tym obiekcie wystawienniczym zmieniona została ekspozycja stała - mówi Wojciech Dominiak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Zwiedzający w pierwszej kolejności widzieli tą wielką panoramę tutejszych zakładów tekstylnych. Ona ożyje. Będzie animacja tego wizerunku i wprowadzi on w tematykę industrializacji Prudnika. Następnie można zobaczyć zmienioną i dostosowaną do potrzeb wystawowych klatkę schodową. Przeniesione zostały tam malunki z dawnego „Frtoteksu”, a wcześniej Fabryki S. Fränkel.

O godzinie 18 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Prudniku rozpocznie się promocja książek: Marcina Husaka „Fränklowie i Pinkusowie – ocalałe dziedzictwo” i Michała Vyhlídala „Flemmichowie i Schielowie – tekstylne dziedzictwo”. Publikacje te prezentują dzieje rodów fabrykanckich w Prudniku i Rymarzowie. Uczestnicy tego spotkania otrzymają bezpłatne zestawy tych książek. Projekt muzeów z Prudnika i Rymarzowa jest współfinansowany m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wojciech Dominiak

Zobacz także

2019-08-22, godz. 07:00, Gospodarka PKS wraca do Tułowic. Od września mieszkańcy dojadą do Korfantowa i Niemodlina Tułowice odzyskują kluczowe połączenia autobusowe. Od 2. września mieszkańcy będą mogli dzięki komunikacji zbiorowej dostać się do pobliskich - Niemodlina i Korfantowa. Za połączenia będzie odpowiadał PKS Opole. » więcej 2019-08-21, godz. 14:42, Wiadomości z regionu Prudnik: kandydaci PiS do parlamentu będą wspierać programy prospołeczne i rozwoju gospodarczego Mocną drużynę z Prudnika wystawia do parlamentu Prawo i Sprawiedliwość. Kandydatów startujących w październikowych wyborach do Senatu i Sejmu zaprezentowano na tamtejszym rynku. Trzy z tych osób, to z zawodu nauczyciele, a czwarta… » więcej 2019-08-21, godz. 11:29, Wiadomości z regionu Prudnik: starostwo wykryło nieprawidłowości w DPS. Po śmierci pensjonariuszy, ich pieniądze nie zawsze trafiały do spadkobierców Nieprawidłowości w prudnickim Domu Pomocy Społecznej stwierdził audyt przeprowadzony przez tamtejsze starostwo. Zawiadomiono też prokuraturę. Chodzi o wypłatę pieniędzy, które należały do zmarłych pensjonariuszy DPS. » więcej 2019-08-20, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Ryszard Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej stawia na lokalność. W Prudniku ruszyła kampania wyborcza do parlamentu Ryszard Wilczyński zbierał podpisy poparcia oraz promował swój program wyborczy na prudnickim rynku. Kandydując z listy Koalicji Obywatelskiej ubiega się o reelekcję. » więcej 2019-08-20, godz. 19:00, Gospodarka Problemy z wyłonieniem wykonawcy przebudowy dworca PKS w Prudniku Samorząd Prudnika unieważnił przetarg na przebudowę dworca autobusowego. Dotychczasowa koncepcja zakładała wyburzenie obiektu dawnego PKS i wybudowanie tam centrum przesiadkowego dla komunikacji publicznej. Do przetargu stanęło pięć… » więcej
271272273274275276277
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »