Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-12-05, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: prezentują spuściznę fabrykanckich rodów

Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Multimedialna prezentacja historii miejscowego tkactwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Multimedialna prezentacja historii miejscowego tkactwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Dawne wyposażenie Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Dawne wyposażenie Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Zegar z Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Zegar z Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dzień tkactwa zorganizowano w Prudniku. Jest on zwieńczeniem polsko-czeskiego projektu „Rymarov i Prudnik – miasta tkaczy. Wspólne dziedzictwo”. W ramach przedsięwzięcie wydano książki poświęcone zakładom włókienniczym w tych miastach. W prudnickim Centrum Tradycji Tkackich można obejrzeć multimedialną prezentację historii miejscowego włókiennictwa.
- W tym obiekcie wystawienniczym zmieniona została ekspozycja stała - mówi Wojciech Dominiak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Zwiedzający w pierwszej kolejności widzieli tą wielką panoramę tutejszych zakładów tekstylnych. Ona ożyje. Będzie animacja tego wizerunku i wprowadzi on w tematykę industrializacji Prudnika. Następnie można zobaczyć zmienioną i dostosowaną do potrzeb wystawowych klatkę schodową. Przeniesione zostały tam malunki z dawnego „Frtoteksu”, a wcześniej Fabryki S. Fränkel.

O godzinie 18 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Prudniku rozpocznie się promocja książek: Marcina Husaka „Fränklowie i Pinkusowie – ocalałe dziedzictwo” i Michała Vyhlídala „Flemmichowie i Schielowie – tekstylne dziedzictwo”. Publikacje te prezentują dzieje rodów fabrykanckich w Prudniku i Rymarzowie. Uczestnicy tego spotkania otrzymają bezpłatne zestawy tych książek. Projekt muzeów z Prudnika i Rymarzowa jest współfinansowany m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wojciech Dominiak

Zobacz także

2019-09-09, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Prudniccy policjanci mają nowy radiowóz o mocy 200 koni mechanicznych Komenda Powiatowa Policji w Prudniku ma nowy radiowóz. Dzisiaj (09.09) miało miejsce oficjalne przekazanie i poświęcenie oznakowanego opla astry. » więcej 2019-09-08, godz. 17:25, Sport i turystyka Prudnik: uczcili pamięć legendy - Stanisława Szozdy Blisko 400 zawodników z całego kraju walczyło dziś (08.09) na trasie VI Memoriału Stanisława Szozdy. Ta impreza odbyła się tradycyjnie na ulicach Prudnika. Uczestnicy rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych, a w czasie zawodów… » więcej 2019-09-08, godz. 13:38, Wiadomości z regionu Prudnik: luminescencyjne oznakowanie ścieżki rowerowej."To pierwsza taka instalacja w regionie i pierwsza technologia na świecie" Ścieżka rowerowa prowadząca na Kozią Górę w Prudniku została podświetlona w innowacyjny sposób. To pierwsza taka instalacja na Opolszczyźnie. » więcej 2019-09-07, godz. 13:14, Wiadomości z regionu Gmina Prudnik stawia na bezpieczeństwo. Zwiększy monitoring i liczbę patroli w mieście W najbliższych kilku latach Prudnik mocno rozwinie miejski monitoring i zacieśni współpracę między strażą miejską a policją w zakresie patrolowania całej gminy. Zwiększy się także liczba patroli w mieście. » więcej 2019-09-06, godz. 18:30, Sport i turystyka Kolarze upamiętnią wybitnego sportowca biorąc udział w wyścigu. Przed nami 6. Prudnicki Memoriał Stanisława Szozdy Stanisław Szozda zmarł w 2013 roku, swoją karierę rozpoczynał właśnie w Prudniku i z tym miejscem związany był do końca życia. W tym roku na trasie niedzielnego memoriału Stanisława Szozdy pojawią się nie tylko dzieci, ale także… » więcej
268269270271272273274
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »