Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-12-05, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: prezentują spuściznę fabrykanckich rodów

Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Multimedialna prezentacja historii miejscowego tkactwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Multimedialna prezentacja historii miejscowego tkactwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Dawne wyposażenie Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Dawne wyposażenie Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Zegar z Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Zegar z Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dzień tkactwa zorganizowano w Prudniku. Jest on zwieńczeniem polsko-czeskiego projektu „Rymarov i Prudnik – miasta tkaczy. Wspólne dziedzictwo”. W ramach przedsięwzięcie wydano książki poświęcone zakładom włókienniczym w tych miastach. W prudnickim Centrum Tradycji Tkackich można obejrzeć multimedialną prezentację historii miejscowego włókiennictwa.
- W tym obiekcie wystawienniczym zmieniona została ekspozycja stała - mówi Wojciech Dominiak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Zwiedzający w pierwszej kolejności widzieli tą wielką panoramę tutejszych zakładów tekstylnych. Ona ożyje. Będzie animacja tego wizerunku i wprowadzi on w tematykę industrializacji Prudnika. Następnie można zobaczyć zmienioną i dostosowaną do potrzeb wystawowych klatkę schodową. Przeniesione zostały tam malunki z dawnego „Frtoteksu”, a wcześniej Fabryki S. Fränkel.

O godzinie 18 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Prudniku rozpocznie się promocja książek: Marcina Husaka „Fränklowie i Pinkusowie – ocalałe dziedzictwo” i Michała Vyhlídala „Flemmichowie i Schielowie – tekstylne dziedzictwo”. Publikacje te prezentują dzieje rodów fabrykanckich w Prudniku i Rymarzowie. Uczestnicy tego spotkania otrzymają bezpłatne zestawy tych książek. Projekt muzeów z Prudnika i Rymarzowa jest współfinansowany m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wojciech Dominiak

Zobacz także

2019-11-09, godz. 14:51, Wiadomości z regionu Patriotyczne uroczystości 11 listopada w Prudniku i Głogówku Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Prudniku rozpocznie o godzinie 11.15 apel harcerzy na Placu Szarych Szeregów. Następnie w pobliskim kościele parafialnym odprawiona będzie msza w intencji Ojczyzny i kombatantów. Stamtąd… » więcej 2019-11-07, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Prudnik: punktacja za poszczególne kryteria zdecyduje, czy wnioskodawcy należy się mieszkanie komunalne Diametralnie zmienią się zasady przyznawania mieszkań komunalnych w Prudniku. Dotychczasowe regulacje obowiązują od 18 lat. Przydział komunalnych kwater opiniuje społeczna komisja. Część jej członków z przyczyn wiekowych już w… » więcej 2019-11-07, godz. 17:15, Kultura i rozrywka Poruszająca wystawa w prudnickim muzeum Wystawa pt. „Pałac pamięci” otwarta zostanie w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Jej autorami są Marek Grzyb i Piotr Komorowski z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Z różnej perspektywy próbują oni ująć fenomen ludzkiej pamięci. » więcej 2019-11-07, godz. 11:15, Gospodarka Z powodzeniem aktywizują zawodowo m.in. kończących szkoły średnie Tytuł „Lider aktywizacji osób młodych 2019' przyznano Powiatowemu Urzędowi Pracy w Prudniku. Konkurs nagradza najlepsze praktyki instytucji rynku pracy. Zorganizowała go Fundacja Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM. » więcej 2019-11-06, godz. 23:30, Sport i turystyka Gorąca środa pod koszem. Porażki opolskich zespołów Były emocje i walka do ostatnich sekund, ale zabrakło szczęścia. Zarówno Pogoń Prudnik, jak i Weegree AZS Politechniki Opolskiej przegrały swoje środowe (6.11) spotkania ligowe w 8. kolejce rozgrywek 1. ligi koszykówki. » więcej
251252253254255256257
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »