Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-06-05, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Dopisali nie tylko wystawcy. 19. wystawa w Prudniku przyciągnęła tłumy

Tytuł „Najciekawszego stoiska wystawowego” dla Beaty Mokiejewskiej - Rogasik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tytuł „Najciekawszego stoiska wystawowego” dla Beaty Mokiejewskiej - Rogasik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Stoisko nawiązujące do średniowiecza oraz schab suszony w ziołach nagrodzono w Prudniku. Zakończyła się tam 19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego. Podczas trzydniowej imprezy zaprezentowało się blisko 300 rękodzielników, głównie z południa Polski. Dopisali też tłumnie odwiedzający tą imprezę mieszkańcy regionu. Tytuł „Najciekawszego stoiska wystawowego” przyznano małżeństwu z Kędzierzyna – Koźla. W strojach z epoki bitwy pod Grunwaldem prezentowali oni m.in. ręcznie przędzione szale, torby oraz wykonane ze skóry sakwy i sakiewki.
- To dla nas duże zaskoczenie - mówi Beata Mokiejewska-Rogasik zwana również Tatsu. – Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudzały nasze stroje średniowieczne. Prowadziliśmy warsztaty. Mąż zajmował się kaletnictwem, a ja przędłam na kołowrotku, na wrzecionie oraz tkałam na krośnie, więc może to też spowodowało, że udało nam się zająć pierwsze miejsce.

- Na konkurs przygotowałam schab suszony w ziołach - powiedziała Maria Żmija-Glombik z Walc, która otrzymała tytuł dla „Najlepszej potrawy regionalnej”. – Mój ojciec był rzeźnikiem i zawsze nam to robił na święta, uroczystości rodzinne, odpusty, komunie. Był to taki schabik bez wędzenia, suszony w ziołach, pycha. Jestem przewodniczącą Zarządu Głównego Związku Śląskich Kobiet i lubię promować naszą, tradycyjną kuchnię.

Organizatorem prudnickiej wystawy jest tamtejszy urząd miejski. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Radio Opole.
Beata Mokiejewska - Rogasik
Maria Żmija – Glombik

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »