Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-06-04, 14:10 Autor: Jan Poniatyszyn

Ta impreza ma już uznaną markę wśród wystawców i publiczności

19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tłumy odwiedzających przewijają się przez stoiska rękodzielników w Prudniku. Odbywa się tam 19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego. Swoje wyroby pokazuje blisko 300 przedstawicieli rękodzieła z różnych regionów kraju. Licznie reprezentowane są rzeźbiarstwo, ceramika, malarstwo, koronkarstwo oraz wikliniarstwo.
– W tej chwili plotę sznurek na lucecie - mówi Tatsu z Kędzierzyna – Koźla, a na jej stoisku eksponowane są ręcznie przędzione szale, torby oraz sakwy i sakiewki zrobione ze skóry. Wyroby te powstały tradycyjnymi metodami, jak w średniowieczu. – Lucet jest to takie drewniane urządzenie. Wygląda prawie jak proca i na tych dwóch rogach splata się sznurki specjalnie przekładając nić. Taki sznurek można używać do wiązania sukien, dubletów i gaci.

- Prezentuję kapliczki z kory i huby – mówi wystawca z Raciborza. – Jest to mój własny pomysł i nikt go jeszcze nie skopiował.

Po raz dziesiąty już w prudnickiej wystawie uczestniczy Jan Dziemieszonek z Oleśnicy: - Przyjechałem z rzeźbą w drewnie. Jest to bardzo dobra impreza.

Równie pochlebną opinię na temat tego przedsięwzięcia ma wystawca z Jeleniej Góry, który zajmuje się kapelusznictwem: - Dużo jest tutaj wytwórców ludowych. W Polsce niedoceniane są te ręcznie wykonywane rzeczy, ale fajnie, że ludzie mają jeszcze taką pasję - przekonuje.

Na prudnickiej wystawie do godziny 17:00 potrwają warsztaty z tradycyjnej sztuki ludowej. W programie imprezy są też występy solistów i zespołów folklorystycznych. Zakończy się ona w niedzielę wręczeniem nagród, w konkursach o tytuł „Najciekawszego stoiska wystawowego” oraz „Najlepszej potrawy regionalnej”.

Patronat medialny nad tą wystawą objęło Radio Opole.
Wystawcy rękodzielnicy

Zobacz także

2023-11-20, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Będzie nowa atrakcja turystyczna. Ścieżka rowerowa połączy Prudnik i czeską gminę Ścieżka pieszo-rowerowa z Prudnika do czeskiego Jindřichova połączy turystycznie oba przygraniczne miasta. Finalizowany jest projekt tej trasy. Inwestycja ma być zrealizowana przy udziale unijnego dofinansowania w ramach Euroregionu… » więcej 2023-11-15, godz. 20:00, Gospodarka Starostwo odda budynek byłej szkoły za schronisko w Wieszczynie. Radni Prudnika nie wyrazili zgody na zamianę Nie dojdzie do zamiany budynków między starostwem i gminą Prudnik. Ponownie możliwość taka pojawiła się, gdy gmina wypowiedziała umowę dzierżawcy byłego schroniska młodzieżowego w Wieszczynie. » więcej 2023-11-15, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Prudnik: młodzi ludzie rejestrowali się w bazie dawców szpiku 54 osoby zadeklarowały w Prudniku pomoc chorym na białaczkę oraz inne nowotwory krwi. W Zespole Szkół Medycznych rejestrowano potencjalnych dawców szpiku kostnego. Dane trafią do międzynarodowej Fundacji DKMS. Organizacja zajmuje się… » więcej 2023-11-14, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Cywilizacyjne udogodnienia będą mieli mieszkańcy starej zabudowy w Prudniku Szykuje się potężny remont zdegradowanych kamienic w Prudniku. Chodzi o budynki znajdujące się przy ul. Morcinka. Generalna przebudowa zakłada m.in. likwidację pieców węglowych i podłączenie mieszkań do sieci ciepłowniczej. Ma… » więcej 2023-11-14, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Zostań dawcą szpiku. Prudnicka szkoła pomaga chorym na białaczkę Każdy z nas może uratować ludzkie życie. Zespół Szkół Medycznych w Prudniku organizuje akcję rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS. Mogą zgłosić się wszyscy, którzy chcą pomóc chorym na białaczkę lub inny… » więcej
69707172737475
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »