Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-06-04, 14:10 Autor: Jan Poniatyszyn

Ta impreza ma już uznaną markę wśród wystawców i publiczności

19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tłumy odwiedzających przewijają się przez stoiska rękodzielników w Prudniku. Odbywa się tam 19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego. Swoje wyroby pokazuje blisko 300 przedstawicieli rękodzieła z różnych regionów kraju. Licznie reprezentowane są rzeźbiarstwo, ceramika, malarstwo, koronkarstwo oraz wikliniarstwo.
– W tej chwili plotę sznurek na lucecie - mówi Tatsu z Kędzierzyna – Koźla, a na jej stoisku eksponowane są ręcznie przędzione szale, torby oraz sakwy i sakiewki zrobione ze skóry. Wyroby te powstały tradycyjnymi metodami, jak w średniowieczu. – Lucet jest to takie drewniane urządzenie. Wygląda prawie jak proca i na tych dwóch rogach splata się sznurki specjalnie przekładając nić. Taki sznurek można używać do wiązania sukien, dubletów i gaci.

- Prezentuję kapliczki z kory i huby – mówi wystawca z Raciborza. – Jest to mój własny pomysł i nikt go jeszcze nie skopiował.

Po raz dziesiąty już w prudnickiej wystawie uczestniczy Jan Dziemieszonek z Oleśnicy: - Przyjechałem z rzeźbą w drewnie. Jest to bardzo dobra impreza.

Równie pochlebną opinię na temat tego przedsięwzięcia ma wystawca z Jeleniej Góry, który zajmuje się kapelusznictwem: - Dużo jest tutaj wytwórców ludowych. W Polsce niedoceniane są te ręcznie wykonywane rzeczy, ale fajnie, że ludzie mają jeszcze taką pasję - przekonuje.

Na prudnickiej wystawie do godziny 17:00 potrwają warsztaty z tradycyjnej sztuki ludowej. W programie imprezy są też występy solistów i zespołów folklorystycznych. Zakończy się ona w niedzielę wręczeniem nagród, w konkursach o tytuł „Najciekawszego stoiska wystawowego” oraz „Najlepszej potrawy regionalnej”.

Patronat medialny nad tą wystawą objęło Radio Opole.
Wystawcy rękodzielnicy

Zobacz także

2024-10-07, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Infrastruktura sportowa będzie odbudowana". Rząd zapewnia wsparcie dla Prudnika i Głuchołaz 400 milionów złotych przeznaczył resort sportu na odbudowę infrastruktury sportowej i turystycznej zniszczonej przez powódź. Taką informację przekazał w Prudniku minister Sławomir Nitras. Nabór wniosków ma ruszyć 15 października… » więcej 2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »