Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-06-03, 18:20 Autor: Jan Poniatyszyn

Swój kunszt prezentują twórcy ludowi i artyści rzemieślnicy

19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego w Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego w Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Blisko 300 przedstawicieli rękodzieła zjechało do Prudnika. Rozpoczęła się tam 19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego. Na stoiskach można podziwiać wyroby z różnych regionów kraju. Można też podpatrzeć, jak są wykonywane. Tradycyjnie już organizatorzy spodziewają się tłumów zwiedzających.
- Prezentujemy dekoracje do domu i ogrodu - mówi Iwona Kwiatek z Zawadzkiego. – Głównie styl jest naturalny, taki ekologiczny. Mamy rzeczy z gliny, szamotu i drewna.

- Przyjechałem z okolic Zakopanego – przedstawia się gwarą góral ze stolicy Tatr. – Na stoisku pokazuję rzeźbę w drewnie oraz dawne instrumenty pasterskie.

- W Prudniku jestem po raz siódmy – mówi wystawca z Lipna koło Leszna Wielkopolskiego. – Prezentuję szopki betlejemskie, muzykantów ludowych. Wszystko to wykonane jest z drewna lipowego.

- Przyjeżdżam tutaj już od kilku lat i przywożę haft matematyczny – pokazuje swoje prace mieszkanka Jawora. – Jest to ręcznie wyszywane na papierze. Jest w tym dużo geometrii.

- To wypływa z serducha – mówi o swoim rękodziele Dorota Białek z Węgier koło Turawy. – Jest to kolorowa, wesoła, bardzo zabawna ceramika. Dużo osób kupuje ją do ogrodów i domów.

Na prudnickiej wystawie rękodzieła i rzemiosła prezentowane są też: malarstwo, kowalstwo, metaloplastyka, wikliniarstwo, kapelusznictwo oraz wyroby biżuteryjne. Impreza ta potrwa do niedzieli. Wówczas rozstrzygnięte zostaną konkursy o tytuł: „Najciekawszego stoiska wystawowego” oraz „Najlepszej potrawy regionalnej”. Patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawuje Radio Opole. Organizatorem wystawy jest Urząd Miejski w Prudniku.
Wystawcy rękodzielnicy

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »