Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-06-03, 18:20 Autor: Jan Poniatyszyn

Swój kunszt prezentują twórcy ludowi i artyści rzemieślnicy

19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego w Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego w Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Blisko 300 przedstawicieli rękodzieła zjechało do Prudnika. Rozpoczęła się tam 19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego. Na stoiskach można podziwiać wyroby z różnych regionów kraju. Można też podpatrzeć, jak są wykonywane. Tradycyjnie już organizatorzy spodziewają się tłumów zwiedzających.
- Prezentujemy dekoracje do domu i ogrodu - mówi Iwona Kwiatek z Zawadzkiego. – Głównie styl jest naturalny, taki ekologiczny. Mamy rzeczy z gliny, szamotu i drewna.

- Przyjechałem z okolic Zakopanego – przedstawia się gwarą góral ze stolicy Tatr. – Na stoisku pokazuję rzeźbę w drewnie oraz dawne instrumenty pasterskie.

- W Prudniku jestem po raz siódmy – mówi wystawca z Lipna koło Leszna Wielkopolskiego. – Prezentuję szopki betlejemskie, muzykantów ludowych. Wszystko to wykonane jest z drewna lipowego.

- Przyjeżdżam tutaj już od kilku lat i przywożę haft matematyczny – pokazuje swoje prace mieszkanka Jawora. – Jest to ręcznie wyszywane na papierze. Jest w tym dużo geometrii.

- To wypływa z serducha – mówi o swoim rękodziele Dorota Białek z Węgier koło Turawy. – Jest to kolorowa, wesoła, bardzo zabawna ceramika. Dużo osób kupuje ją do ogrodów i domów.

Na prudnickiej wystawie rękodzieła i rzemiosła prezentowane są też: malarstwo, kowalstwo, metaloplastyka, wikliniarstwo, kapelusznictwo oraz wyroby biżuteryjne. Impreza ta potrwa do niedzieli. Wówczas rozstrzygnięte zostaną konkursy o tytuł: „Najciekawszego stoiska wystawowego” oraz „Najlepszej potrawy regionalnej”. Patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawuje Radio Opole. Organizatorem wystawy jest Urząd Miejski w Prudniku.
Wystawcy rękodzielnicy

Zobacz także

2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »