Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-12-03, 21:15 Autor: Jan Poniatyszyn

"Za bardzo na temat HIV się nie rozmawia". Prudnicki finał szkolnego konkursu wiedzy o chorobach zakaźnych

Finaliści prudnickiego konkursu wiedzy o chorobach zakaźnych [fot. PSSE Prudnik]
Finaliści prudnickiego konkursu wiedzy o chorobach zakaźnych [fot. PSSE Prudnik]
Uświadomienie młodzieży zagrożeń wynikających z ryzykownych zachowań oraz skutków chorób zakaźnych – to cele konkursu, który po raz szósty zorganizował prudnicki sanepid. Uczniowie tamtejszych szkół średnich musieli wykazać się wiedzą o zakażeniach wirusami HIV oraz zapalania wątroby typy B i C. Laureaci konkursu przyznają, że nie są to tematy często poruszane przez młode pokolenie w odniesieniu np. do chorób przenoszonych drogą płciową.
- Tak ogólnie to niewiele rozmawiamy o tematyce seksu. To jest jednak najczęstszy sposób na to przekazywanie chorób – uważa finalistka konkursu.

- W moim otoczeniu za bardzo na temat HIV się nie rozmawia. O stosunkach między chłopakiem, a dziewczyną też się niewiele mówi – przyznaje wyróżniony w konkursie uczeń.

- Nie jest to temat tabu, ale raczej rzadko się o tym mówi. Nawet w żartach rzadko padają takie tematy. Większość z nas ma jednak tę świadomość, gdzieś z tyłu głowy - uważa uczennica Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku.

Rocznie w Polsce notuje się ok. 6 tys. zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C.

- Stwierdza się też ok. 2 tys. nowych zakażeń wirusem HIV – wylicza Adam Piotrowski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Prudniku. – Jeżeli chodzi o powiat prudnicki to rocznie, w ciągu ostatnich lat, notujemy pojedyncze przypadki zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C oraz jeden do dwóch przypadków nowo wykrytych zakażeń wirusem HIV. Przy wirusowym zapaleniu wątroby typu B zagrożeniem jest obecnie to, że część osób się nie szczepi.

Zdaniem epidemiologów i lekarzy kluczem do skutecznego leczenia groźnych zakażeń wirusowych są badania profilaktyczne.
Finaliści konkursu
Adam Piotrowski

Zobacz także

2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej 2024-10-15, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Wojna w Ukrainie. Sroga zima spowoduje kolejną falę ukraińskich uchodźców? Ubywa Polaków na Ukrainie, również w tych miejscowościach, które mają umowy partnerskie z samorządami na Opolszczyźnie. Powody wyjazdów to wojna wywołana przez Rosję, pogarszające się warunki życia i duże bezrobocie. Porozumienia… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »