Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-10-01, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

"Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim

Powódź w Moszczance w gminie Prudnik. Kładka nad Złotym Potokiem [fot. Moszczanka24.pl]
Powódź w Moszczance w gminie Prudnik. Kładka nad Złotym Potokiem [fot. Moszczanka24.pl]
W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze kilkadziesiąt budynków o różnym przeznaczeniu.
- W porównaniu do Głuchołaz i Nysy wydaje się, że nie jest źle – uważa Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. – Sprawdzamy, czy budynki zostały uszkodzone przez powódź. Na ponad 1300 obiektów, które przeglądnęliśmy, mamy tylko cztery wyłączone z użytkowania. Dwa z nich idą do zbiórki. W jednym była katastrofa budowlana z powodu rozmiękłego gruntu. Trwają remonty, sprzątanie. Mieszkańcy wzywają nas, jeżeli mają wątpliwości dotyczące stanu technicznego budynków.

Powodem tych zgłoszeń są pojawiające się w budynkach pęknięcia ścian. Problemem dla właścicieli zalanych domów są zwłaszcza uszkodzone piece grzewcze.

Natomiast w powiecie prudnickim przejezdne są wszystkie, główne szlaki komunikacyjne. Jednak w kilku wioskach zniszczone są odcinki lokalnych dróg dojazdowych.

- Przegląd stanu technicznego obejmował też mosty i kładki na Złotym Potoku, rzece Prudnik i Osobłodze – wyjaśnia inspektor nadzoru budowlanego. – Mosty, na których odbywa się ruch samochodowy, nie zostały wyłączone z użytkowania. Natomiast zniszczone kładki i przejścia w Łące Prudnickiej, Moszczance i Prudniku są wyłączone z użytkowania i muszą być naprawione.

W kontrole popowodziowe w powiecie prudnickim zaangażowano 29 inspektoratów nadzoru budowlanego, również z województw warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, lubelskiego i małopolskiego. W przegląd techniczny obiektów włączyła się też Opolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.
Marek Ruda
Marek Ruda

Zobacz także

2024-10-30, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Kształcenie techniczne. Współpraca szkół na pograniczu polsko-czeskim Efekty współpracy szkół pogranicza polsko-czeskiego zaprezentowano podczas prudnickiej konferencji edukacyjnej. Spotkanie było jednym z przedsięwzięć projektu innowacji w nauczaniu technicznym. Jego celem jest m.in. wymiana doświadczeń… » więcej 2024-10-28, godz. 19:30, Kultura i rozrywka „Chcą inaczej spędzać czas wolny”. Fani fantastyki zamierzają zawiązać w Prudniku stowarzyszenie Prudnicki Klub Fantastyki założyło w tym mieście 16 osób m.in. z Opola. Skupia głównie miejscowych fanów Tolkiena, Sapkowskiego, średniowiecza oraz larpów. » więcej 2024-10-26, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Cztery trasy do wyboru. Około 500 osób wystartowało w pieszym maratonie Malownicze trasy i sporo wyzwań. Tak wyglądał XXII Maraton Pieszy w Prudniku. To cykliczna impreza, która promuje walory turystyczne samego miasta i jego okolic. » więcej 2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »