Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-14, 07:30 Autor: Jan Poniatyszyn

„Mogą się zdarzyć awarie”. Gminy inwestują w ujęcia wody pitnej oraz ich ochronę

Głuchołazy. Rzeka Biała Głuchołaska [fot. polska-org.pl]
Głuchołazy. Rzeka Biała Głuchołaska [fot. polska-org.pl]
Mimo fali upałów mieszkańcom Prudnika czy Głuchołaz nie grozi brak wody pitnej w kranach. Wysokie temperatury powietrza, niedobór opadów powodują jednak niskie stany wód w rzekach i zbiornikach. Dla niektórych gmin są one rezerwuarem wody uzdatnianej do picia.
- Zwodociągowaliśmy sołectwa, a spółka komunalna inwestowała też w ujęcia wody pitnej m.in. na rzece Biała Głuchołaska, która płynie do nas z Czech – mówi Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. – Mamy kilka źródeł podania wody. Podstawowe to jest stacja uzdatniania wody na Białej Głuchołaskiej. Po czeskiej i naszej stronie granicy tereny są już skanalizowane. Jakość wody na rzece jest bardzo dobra. Oczywiście mogą się zdarzyć jakieś sytuacje awarii ekologicznej, zanieczyszczenia. Wtedy mamy również super zasoby podziemne. Są to ujęcia wody między Charbielinem i Szybowicami oraz kopalni marmuru w Sławniowicach.

Szczególnie latem w sołectwach, gdzie nie ma kanalizacji, dochodzi do zanieczyszczenia wody pitnej bakteriami coli i czasowego wstrzymania jej dostaw przez wodociągi.

Gmina Prudnik ma kilka ujęć wody, które znajdują się na terenach wiejskich.

- Są niezależne, czyli nie połączonych ze sobą – wyjaśnia burmistrz Grzegorz Zawiślak. – Hipotetyczne zakażenie jednego źródła nie pozbawia Prudnika wody. Możemy wodę czerpać z innych źródeł. To jest też polityka na wiele lat planowana i związana z ochroną ujęć, czyli kanalizowaniem gminy. Przykładem są Szybowice. Mamy tam ujęcie wody i skanalizowaną wioskę. Natomiast cały czas służby czuwają nad tym, żeby nie doszło do zanieczyszczenia jakiegokolwiek źródła ujęć wody.

Według szacunków, w Polsce około 70 proc. wody przeznaczonej do spożycia pochodzi z ujęć wód podziemnych. Reszta pozyskiwana jest do picia z wód powierzchniowych. Zasoby te są jednymi z najmniejszych w Europie.
Roman Sambor
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2024-01-22, godz. 15:12, Wiadomości z regionu Grożąc nożem zmusił sklepową kasjerkę do wydania pieniędzy i alkoholu Sprawca sobotniego napadu na sklep sieci Żabka w Prudniku nadal poszukiwany. Rozbój zarejestrował monitoring punktu handlowego. Zamaskowany mężczyzna był wówczas jedynym klientem sklepu. » więcej 2024-01-19, godz. 21:53, Wiadomości z regionu Prudnicki szpital - diagnoza: stan stabilny, czeka na kontrakt Rozwój diagnostyki i leczenia chorób układu oddechowego oraz remont szpitala - to zadania, które zamierza zrealizować Prudnickie Centrum Medyczne. Spółka ta zarządza powiatową lecznicą. W minionym roku wdrożono jej plan naprawczy… » więcej 2024-01-12, godz. 22:24, Wiadomości z regionu Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku świętowali 100 dni przed maturą Polonez wciąż królem studniówkowych parkietów. Zaprezentowali go również uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku, którzy bawili się na swoim przedmaturalnym balu w Hotelu Arkas w Prószkowie. » więcej 2024-01-10, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Samorządowcy chcą likwidacji państwowego regulatora cen wody i ścieków Arbitralność i zwlekanie z decyzjami - to zastrzeżenia, które gminy, także z Opolszczyzny, formułują wobec Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Część samorządów domaga się likwidacji tej instytucji. » więcej 2024-01-10, godz. 20:15, Sport i turystyka Prudnik: bogata oferta zajęć na ferie Warsztaty artystyczne oraz różne formy aktywnego wypoczynku - to oferta Prudnika na zbliżające się ferie. Podczas zimowej pauzy w nauce, gmina udostępni młodzieży swoje obiekty kulturalne i sportowe. » więcej
59606162636465
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »