Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-06, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Będziemy jeszcze próbować". Prudnicki TBS wystąpi o kredyt na blok mieszkaniowy

Wizualizacja budynku PTBS, który planowany jest przy ul. Fränkla w Prudniku [archiwum PTBS]
Wizualizacja budynku PTBS, który planowany jest przy ul. Fränkla w Prudniku [archiwum PTBS]
Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie rezygnuje z inwestycji mieszkaniowej. Problemem okazał się nabór 16 najemców spełniających ustawowe kryterium dochodowe oraz mogących partycypować finansowo w budowie bloku przy ul. Fränkla w Prudniku. Jest to warunek uzyskania preferencyjnego kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Nie złożyliśmy wniosku o takie wsparcie – wyjaśnia Witold Isalski, który od blisko roku jest prezesem Prudnickiego TBS. – Głównym powodem była niska ilość potencjalnych najemców. Natomiast pozwolenie na budowę jest aktywne. Przygotowujemy dokumenty do tego, żeby we wrześniu, albo na wiosnę złożyć wniosek o kredyt. Będziemy jeszcze raz próbować zbudować ten budynek.

W Prudniku już kilka dekad trwa zastój w budownictwie wielorodzinnym. Takich inwestycji nie realizują m.in. prywatni deweloperzy.

- Mają ten sam problem co my, a jest to kwestia finansowa – uważa prezes Prudnickiego TBS. – Mam problem ze znalezieniem klientów z partycypacją rzędu 60 czy 120 tys. zł, a takie kwoty trzeba wnieść. To są jeszcze większe problemy, żeby sprzedać lokal za 500 czy 600 tysięcy. Generalnie sytuacja finansowa mieszkańców Prudnika nie jest niestety dobra.

Właścicielem spółki Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest gmina. W mieście wiele kamienic czeka na większe remonty. Ich stan z roku na rok się pogarsza. W zarządzie miasta jest ponad 120 budynków. Skalę wydatków pokazuje generalny remont dwóch z nich przy ul. Morcinka. Koszt prowadzonych robót wyniósł 6 mln zł.
Witold Isalski
Witold Isalski

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »