Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-06, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy przygotowują się do drukowania plastikowych legitymacji szkolnych

Wzór nowej legitymacji szkolnej [fot.samorzad.pap.pl]
Wzór nowej legitymacji szkolnej [fot.samorzad.pap.pl]
Samorządy lokalne, m.in. Głogówka i Prudnika, przygotowują się do wprowadzenia legitymacji szkolnych w formie plastikowych kart. Ten nowy obowiązek gminy mają od lipca. Wynika z nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych oraz rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczącego zabezpieczeń dokumentów przed fałszerstwem.
- Przymierzamy się do zakupu drukarki do wydruku tych legitymacji, a koszt to kilka tysięcy złotych – mówi burmistrz Głogówka Piotr Bujak. – Stopniowo będziemy poszerzali wachlarz tych urządzeń. Mieliśmy propozycję zlecenia tej usługi na zewnątrz do jednego z operatorów oprogramowania oświatowego. Nie skorzystaliśmy z tego, aby ten system mieć pod ręką, bo uczniom czy rodzicom zależy, żeby legitymację otrzymać od razu. Proces wysyłki danych i oczekiwania na przesyłkę tych legitymacji np. kurierem byłby znacząco wydłużony.

- Gmina jest na etapie zamówienia drukarki do druku legitymacji szkolnych - informuje Wiesław Kopterski, wiceburmistrz Prudnika. - Jestem przekonany, że na 1 września będziemy gotowi z wydrukiem i legitymacjami dla uczniów klas pierwszych. To urządzenie będzie wykorzystywane również do drukowania kart mieszkańca Prudnika, które zamierzamy wprowadzić od stycznia przyszłego roku.

Przepisy wymagają, aby wszystkie nowe legitymacje szkolne były wydawane wyłącznie w formie plastikowych kart. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo i trwałość dokumentów.

Legitymacje uczniowskie będą różowe. Na awersie jest m.in. zdjęcie ucznia, jego dane personalne, numer PESEL, nazwa i adres szkoły. Na rewersie znajduje się informacja o ulgach na przejazdy komunikacją publiczną oraz miejsce na naklejki holograficzne.

Papierowe legitymacje szkolne, które wydano do lipca, będą ważne do czasu zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole podstawowej.
Piotr Bujak
Wiesław Kopterski

Zobacz także

2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 17:44, Wiadomości z regionu „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się nas słuchacz z małej wsi w tej gminie. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »