Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-01, 10:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Zmiana przepisów. Ukraińskie dzieci będą podlegać obowiązkowi szkolnemu

Uchodźcy z Ukrainy w prudnickim Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Dąbrówka" [fot. Jan Poniatyszyn]
Uchodźcy z Ukrainy w prudnickim Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Dąbrówka" [fot. Jan Poniatyszyn]
Nie wiadomo, ilu faktycznie uczniów z Ukrainy przebywa w gminach - twierdzą samorządowcy z Prudnika i Głogówka. Związane z ich pobytem przepisy zmienia rozporządzenie ministra edukacji. Od 1 września dzieci obywateli Ukrainy będą podlegały obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego i obowiązkowi szkolnemu.
- Mamy w szkołach 34 uczniów z Ukrainy, natomiast nie wiemy, ilu ich wszystkich jest w naszej gminie - przyznaje Maria Strońska, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku. - Nie wiemy, czy mamy też w Prudniku dzieci, które nie realizują obowiązku szkolnego. Dyrektorzy nam nie zgłaszają dzieci, które nie uczęszczają, bo rodzice sami zapisują je do szkoły. Nie mamy możliwości sprawdzenia, gdzie mieszkają. To są osoby, które również zmieniają mieszkania, przemieszczają się i stąd ta trudność.

Wypełnianie obowiązku szkolnego przez uczniów kontrolują dyrektorzy publicznych szkół podstawowych.

- Na koniec roku szkolnego było u nas 32 uczniów z Ukrainy – mówi burmistrz Głogówka Piotr Bujak. – Nie mamy wiedzy o ilości uczniów, którzy są poza polskim systemem edukacji i np. korzystają z dopuszczalnej formy kształcenia e-learningowego w oparciu o ukraiński system edukacji. Nie mamy żadnych narzędzi, żeby wyegzekwować ten obowiązek szkolny w polskim systemie, aby nawet poznać, jaka jest faktyczna liczba tych uczniów, którzy kształcą się zdalnie.

W Polsce uczy się 145 tys. ukraińskich dzieci, a 34 tys. uczęszcza do przedszkoli – podała Joanna Mucha, wiceminister edukacji. Natomiast raport Centrum Edukacji Obywatelskiej szacuje, że nawet ok. 150 tys. dzieci z Ukrainy nie podjęło nauki w naszym kraju.

Uchodźcy zza wschodniej granicy będą otrzymywać świadczenie rodzinne 800+ i Dobry Start pod warunkiem realizacji przez ich dziecko obowiązku edukacji w tzw. zerówce, szkole podstawowej czy szkole średniej.
Maria Strońska
Piotr Bujak

Zobacz także

2024-06-13, godz. 16:00, Gospodarka Zatwierdzono projekty współpracy na pograniczu opolsko-czeskim Ponad milion euro unijnego dofinansowania pozyskają wnioskodawcy z Opolszczyzny i sąsiednich czeskich powiatów. Pieniądze wspierające współpracę przygraniczną pochodzą z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego. W Prudniku obradował… » więcej 2024-06-13, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Podpalał sterty balotów słomy. "Chciał dokuczyć właścicielom rolnym" Sprawcę szeregu podpaleń stert beli słomy zatrzymali prudniccy kryminalni. Łączna wartość strat to blisko 150 tysięcy złotych. Spłonęło prawie 2400 balotów słomy. » więcej 2024-06-13, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Prudnik: sprawcy przemocy domowej lądują na bruku Problem przemocy domowej ciągle aktualny. W powiecie prudnickim nadal uruchamiane są procedury „Niebieskiej Karty”, które mają zapewnić bezpieczeństwo ofiarom agresywnych zachowań. Wobec sprawców stosowany jest też środek zapobiegawczy… » więcej 2024-06-12, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Prudnik przyjazny dla Ukraińców. Mogli poznać dzieje miasta w ich ojczystym języku Po raz pierwszy prudnickie muzeum zorganizowało zwiedzanie miasta w języku ukraińskim. Z oferty skorzystało ponad 20 osób w różnym wieku, które opuściły Ukrainę, uciekając przed rosyjską agresja. » więcej 2024-06-11, godz. 19:14, Wiadomości z regionu "Jest to potrzebny dokument". Standardy mają chronić uczniów przed przemocą w szkole i domu Standardy ochrony małoletnich przed różnorodnymi formami przemocy wprowadzają szkoły podstawowe. Jest to nowy obowiązek ustawowy placówek edukacyjnych. Wdrożone procedury mają chronić uczniów przed krzywdzeniem m.in. emocjonalnym… » więcej
34353637383940
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »