Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-01, 10:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Zmiana przepisów. Ukraińskie dzieci będą podlegać obowiązkowi szkolnemu

Uchodźcy z Ukrainy w prudnickim Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Dąbrówka" [fot. Jan Poniatyszyn]
Uchodźcy z Ukrainy w prudnickim Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Dąbrówka" [fot. Jan Poniatyszyn]
Nie wiadomo, ilu faktycznie uczniów z Ukrainy przebywa w gminach - twierdzą samorządowcy z Prudnika i Głogówka. Związane z ich pobytem przepisy zmienia rozporządzenie ministra edukacji. Od 1 września dzieci obywateli Ukrainy będą podlegały obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego i obowiązkowi szkolnemu.
- Mamy w szkołach 34 uczniów z Ukrainy, natomiast nie wiemy, ilu ich wszystkich jest w naszej gminie - przyznaje Maria Strońska, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku. - Nie wiemy, czy mamy też w Prudniku dzieci, które nie realizują obowiązku szkolnego. Dyrektorzy nam nie zgłaszają dzieci, które nie uczęszczają, bo rodzice sami zapisują je do szkoły. Nie mamy możliwości sprawdzenia, gdzie mieszkają. To są osoby, które również zmieniają mieszkania, przemieszczają się i stąd ta trudność.

Wypełnianie obowiązku szkolnego przez uczniów kontrolują dyrektorzy publicznych szkół podstawowych.

- Na koniec roku szkolnego było u nas 32 uczniów z Ukrainy – mówi burmistrz Głogówka Piotr Bujak. – Nie mamy wiedzy o ilości uczniów, którzy są poza polskim systemem edukacji i np. korzystają z dopuszczalnej formy kształcenia e-learningowego w oparciu o ukraiński system edukacji. Nie mamy żadnych narzędzi, żeby wyegzekwować ten obowiązek szkolny w polskim systemie, aby nawet poznać, jaka jest faktyczna liczba tych uczniów, którzy kształcą się zdalnie.

W Polsce uczy się 145 tys. ukraińskich dzieci, a 34 tys. uczęszcza do przedszkoli – podała Joanna Mucha, wiceminister edukacji. Natomiast raport Centrum Edukacji Obywatelskiej szacuje, że nawet ok. 150 tys. dzieci z Ukrainy nie podjęło nauki w naszym kraju.

Uchodźcy zza wschodniej granicy będą otrzymywać świadczenie rodzinne 800+ i Dobry Start pod warunkiem realizacji przez ich dziecko obowiązku edukacji w tzw. zerówce, szkole podstawowej czy szkole średniej.
Maria Strońska
Piotr Bujak

Zobacz także

2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 17:44, Wiadomości z regionu „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się nas słuchacz z małej wsi w tej gminie. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »