Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-07-11, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Jest problem polityczny”. Na ekshumację polskich ofiar zbrodni w Puźnikach oczekują ich krewni

Cmentarz w Puźnikach [puzniki.pl]
Cmentarz w Puźnikach [puzniki.pl]
Ciągle nie ma zgody władz ukraińskich na ekshumację i godny pochówek polskich ofiar zbrodni w Puźnikach. Czekają na to m.in. ich krewni przesiedleni po wojnie do Niemysłowic koło Prudnika. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W ubiegłym roku w Puźnikach polscy specjaliści odnaleźli dół ze szczątkami mieszkańców wioski.
- Wystąpiliśmy o zgodę na sfinalizowanie tych działań - mówi Maciej Dancewicz, pochodzący z Prudnika wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja, która zabiega o ekshumację w Puźnikach. - Zgodnie z ukraińskimi procedurami złożone zostały wszystkie dokumentu. Na prośbę strony ukraińskiej uzupełniane były o raport oraz inne formalne sprawy. Ta dokumentacja od listopada znajduje się w Kijowie. Od tego czasu nic się nie zadziało. Jednak mam wrażenie, że jest generalnie niechęć do tego tematu.

- Godny pochówek ofiar wojennych oraz opiekę na grobami nakazuje prawo międzynarodowe - wskazuje Maciej Dancewicz. - Znajdujemy mogiłę, która jest wojenna, wskazuje na to raport i ludzi trzeba po prostu ekshumować i pochować. Nie widzę już problemu, gdyby nie to, że jest tam problem polityczny. Bardzo konkretnie państwo polskie musiałoby się tym tematem zainteresować.

Zbrodni w Puźnikach dokonała Ukraińska Powstańcza Armia w nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku. Spacyfikowana wieś zniknęła z mapy Podola. Jest to jedyne miejsce na Ukrainie, gdzie jej władze w ostatnich latach zgodziły się na przeprowadzenie prac poszukiwawczych polskich ofiar ludobójstwa. Z przekazów świadków wiadomo, że spoczywa tam blisko 80 osób, głównie kobiet i dzieci.

Trwa akcja zbierania materiału DNA od krewnych zamordowanych. Pomoże to w identyfikacji ofiar. Taki materiał porównawczy gromadzi Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Maciej Dancewicz
Maciej Dancewicz

Zobacz także

2024-02-10, godz. 08:30, Wiadomości z regionu 30 tysięcy złotych nagrody dają właściciele skradzionego sprzętu rolniczego Ma ogromne gabaryty, a przepadł jak kamień w wodę. Mimo wysiłków policji oraz wyznaczenia dużej nagrody pieniężnej nie zatrzymano dotąd sprawcy prudnickiej kradzieży sprzętu rolniczego o znacznej wartości. Przestępstwa dokonano… » więcej 2024-02-08, godz. 16:31, Sport i turystyka Prudnik: ogólnopolski bieg z lokalnymi akcentami patriotycznymi Prudnicki bieg 'Tropem Wilczym' upamiętni też miejscowych żołnierzy niezłomnych powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Start i meta jest na błoniach Sanktuarium Św. Józefa, gdzie w czasach stalinowskich więziono… » więcej 2024-02-08, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Dzieci na samotnym spacerze. Prudniccy policjanci bezpiecznie odstawili je do domu Policjanci bezpiecznie odstawili do domu dwoje dzieci, które o poranku samotnie spacerowały po Prudniku. » więcej 2024-02-08, godz. 09:00, Gospodarka Powiaty liczą na uwzględnienie ich postulatów przez nowy rząd Prudnicki akcent miało posiedzenie zarządu Związku Powiatów Polskich w Sejmie. Samorządowcy liczą, że nowy rząd ustabilizuje dochody własne powiatów. Ich propozycje dotyczą m.in. zmiany w opodatkowaniu dochodów osób fizycznych… » więcej 2024-02-07, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Prudnik: nie brakuje wolontariuszy, mało jest jednak organizacji pozarządowych Czy w Prudniku powinien powstać inkubator organizacji społecznych? O tym m.in. dyskutowała Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego w Prudniku. Zasiadają w niej przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz samorządowcy. » więcej
50515253545556
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »