Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-07-11, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Jest problem polityczny”. Na ekshumację polskich ofiar zbrodni w Puźnikach oczekują ich krewni

Cmentarz w Puźnikach [puzniki.pl]
Cmentarz w Puźnikach [puzniki.pl]
Ciągle nie ma zgody władz ukraińskich na ekshumację i godny pochówek polskich ofiar zbrodni w Puźnikach. Czekają na to m.in. ich krewni przesiedleni po wojnie do Niemysłowic koło Prudnika. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W ubiegłym roku w Puźnikach polscy specjaliści odnaleźli dół ze szczątkami mieszkańców wioski.
- Wystąpiliśmy o zgodę na sfinalizowanie tych działań - mówi Maciej Dancewicz, pochodzący z Prudnika wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja, która zabiega o ekshumację w Puźnikach. - Zgodnie z ukraińskimi procedurami złożone zostały wszystkie dokumentu. Na prośbę strony ukraińskiej uzupełniane były o raport oraz inne formalne sprawy. Ta dokumentacja od listopada znajduje się w Kijowie. Od tego czasu nic się nie zadziało. Jednak mam wrażenie, że jest generalnie niechęć do tego tematu.

- Godny pochówek ofiar wojennych oraz opiekę na grobami nakazuje prawo międzynarodowe - wskazuje Maciej Dancewicz. - Znajdujemy mogiłę, która jest wojenna, wskazuje na to raport i ludzi trzeba po prostu ekshumować i pochować. Nie widzę już problemu, gdyby nie to, że jest tam problem polityczny. Bardzo konkretnie państwo polskie musiałoby się tym tematem zainteresować.

Zbrodni w Puźnikach dokonała Ukraińska Powstańcza Armia w nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku. Spacyfikowana wieś zniknęła z mapy Podola. Jest to jedyne miejsce na Ukrainie, gdzie jej władze w ostatnich latach zgodziły się na przeprowadzenie prac poszukiwawczych polskich ofiar ludobójstwa. Z przekazów świadków wiadomo, że spoczywa tam blisko 80 osób, głównie kobiet i dzieci.

Trwa akcja zbierania materiału DNA od krewnych zamordowanych. Pomoże to w identyfikacji ofiar. Taki materiał porównawczy gromadzi Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Maciej Dancewicz
Maciej Dancewicz

Zobacz także

2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej 2024-10-15, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Wojna w Ukrainie. Sroga zima spowoduje kolejną falę ukraińskich uchodźców? Ubywa Polaków na Ukrainie, również w tych miejscowościach, które mają umowy partnerskie z samorządami na Opolszczyźnie. Powody wyjazdów to wojna wywołana przez Rosję, pogarszające się warunki życia i duże bezrobocie. Porozumienia… » więcej 2024-10-15, godz. 08:00, Wiadomości z regionu „Będzie to nowoczesna przychodnia”. W Prudniku chcą stworzyć centrum terapii oddechowej Za 5,5 mln zł powstanie w Prudniku nowoczesna placówka lecznicza i edukacyjna. Inwestycję zrealizuje samorząd powiatowy i podległa mu spółka medyczna - PCM. Przedsięwzięcie zaplanowano w ramach projektu pn. „Przywrócenie do funkcjonalności… » więcej 2024-10-14, godz. 17:30, Gospodarka Poszkodowani przez powódź pracodawcy muszą poczekać na pomoc finansową Wielka woda podtopiła w powiecie prudnickim zakłady produkcyjne oraz małe firmy usługowe. Powódź nie odbiła się jednak negatywnie na lokalnym rynku pracy. » więcej 2024-10-14, godz. 13:48, Wiadomości z regionu Około 15 nieruchomości do rozebrania. Szacowanie zniszczeń w Głuchołazach i Prudniku trwa Trwa szacowanie strat w infrastrukturze mieszkaniowej w gminach Głuchołazy i Prudnik po powodzi. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »