Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-06-11, 19:14 Autor: Jan Poniatyszyn

"Jest to potrzebny dokument". Standardy mają chronić uczniów przed przemocą w szkole i domu

Zdjęcie ilustracyjne [fot. canva.com]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. canva.com]
Standardy ochrony małoletnich przed różnorodnymi formami przemocy wprowadzają szkoły podstawowe. Jest to nowy obowiązek ustawowy placówek edukacyjnych. Wdrożone procedury mają chronić uczniów przed krzywdzeniem m.in. emocjonalnym, fizycznym i cyberprzemocą. Dotyczy to np. podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy w szkole lub w domu.
- Takie standardy obowiązują już we wszystkich naszych szkołach - mówi Maria Strońska, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku. – Ustawa ta jest ważnym krokiem w kierunku zwiększania ochrony i bezpieczeństwa małoletnich. Standardy muszą być dostosowane do charakteru i rodzaju placówki. Dlatego było to trudne zadanie dla poszczególnych placówek.

- Najpierw na przeszkolenie zostali wysłani pedagog i psycholog szkolny, którzy opracowali te standardy – mówi Ewa Jarzycka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Prudniku. – Następnie na zespołach samokształceniowych nauczycielskich z poszczególnych przedmiotów nauczyciele szczegółowo zostali zapoznani z tymi standardami. W kwietniu było to przyjęte na radzie pedagogicznej do realizacji. Z tymi standardami zapoznaliśmy na zebraniach wszystkich rodziców. Uważamy, że jest to potrzebny dokument w ochronie dzieci.

Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich przed przemocą wynika z nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepisy weszły w życie 15 lutego, a obowiązek ten ma być zrealizowany w placówkach edukacyjnych do 15 sierpnia tego roku. Regulacje te to tzw. ustawa Kamilka, pokłosie głośnej sprawy ośmioletniego chłopca, który zmarł w wyniku przemocy domowej.
Maria Strońska
Ewa Jarzycka

Zobacz także

2024-08-14, godz. 07:30, Wiadomości z regionu „Mogą się zdarzyć awarie”. Gminy inwestują w ujęcia wody pitnej oraz ich ochronę Mimo fali upałów mieszkańcom Prudnika czy Głuchołaz nie grozi brak wody pitnej w kranach. Wysokie temperatury powietrza, niedobór opadów powodują jednak niskie stany wód w rzekach i zbiornikach. Dla niektórych gmin są one rezerwuarem… » więcej 2024-08-13, godz. 17:00, Sport i turystyka Franciszek Surmiński zostanie upamiętniony w Prudniku. Pomnik stanie przy hali sportowej Pomnik Franciszka Surmińskiego, wybitnego polskiego kolarza, a także odkrywcy talentu oraz pierwszego trenera Stanisława Szozdy, stanie w Prudniku. Postument ma pojawić się przy hali sportowej. » więcej 2024-08-12, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "Zmiana krajobrazu i tak nastąpi". Farmy wiatrowe powstaną w gminie Prudnik i Głuchołazy Na południu Opolszczyzny przybywa inwestorów zainteresowanych budową elektrowni wiatrowych oraz instalacji fotowoltaicznych. W przygranicznych gminach ma powstać kilka takich farm odnawialnych źródeł energii. Ich budowa jest na różnym… » więcej 2024-08-12, godz. 14:33, Sport i turystyka Ruszył 81. Tour de Pologne. 15 sierpnia meta IV etapu w Prudniku Wystartował 81. kolarski wyścig Tour de Pologne. Wśród kolarzy, którzy ruszyli spod Hali Stulecia we Wrocławiu wiele kolarskich gwiazd, na czele z dwukrotnym zwycięzcą Tour de France - Duńczykiem Jonasem Vingegaardem. W wyścigu weźmie… » więcej 2024-08-09, godz. 15:26, Wiadomości z regionu „W praktyce zdarzają się nieprawidłowości”. Inspekcja pracy skontrolowała PCM Nieprawidłowości związane głównie z bezpieczeństwem pracy stwierdzono w Prudnickim Centrum Medycznym. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. Kontrolę przeprowadził Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu. » więcej
23242526272829
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »