Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-06-11, 19:14 Autor: Jan Poniatyszyn

"Jest to potrzebny dokument". Standardy mają chronić uczniów przed przemocą w szkole i domu

Zdjęcie ilustracyjne [fot. canva.com]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. canva.com]
Standardy ochrony małoletnich przed różnorodnymi formami przemocy wprowadzają szkoły podstawowe. Jest to nowy obowiązek ustawowy placówek edukacyjnych. Wdrożone procedury mają chronić uczniów przed krzywdzeniem m.in. emocjonalnym, fizycznym i cyberprzemocą. Dotyczy to np. podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy w szkole lub w domu.
- Takie standardy obowiązują już we wszystkich naszych szkołach - mówi Maria Strońska, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku. – Ustawa ta jest ważnym krokiem w kierunku zwiększania ochrony i bezpieczeństwa małoletnich. Standardy muszą być dostosowane do charakteru i rodzaju placówki. Dlatego było to trudne zadanie dla poszczególnych placówek.

- Najpierw na przeszkolenie zostali wysłani pedagog i psycholog szkolny, którzy opracowali te standardy – mówi Ewa Jarzycka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Prudniku. – Następnie na zespołach samokształceniowych nauczycielskich z poszczególnych przedmiotów nauczyciele szczegółowo zostali zapoznani z tymi standardami. W kwietniu było to przyjęte na radzie pedagogicznej do realizacji. Z tymi standardami zapoznaliśmy na zebraniach wszystkich rodziców. Uważamy, że jest to potrzebny dokument w ochronie dzieci.

Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich przed przemocą wynika z nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepisy weszły w życie 15 lutego, a obowiązek ten ma być zrealizowany w placówkach edukacyjnych do 15 sierpnia tego roku. Regulacje te to tzw. ustawa Kamilka, pokłosie głośnej sprawy ośmioletniego chłopca, który zmarł w wyniku przemocy domowej.
Maria Strońska
Ewa Jarzycka

Zobacz także

2024-09-25, godz. 13:00, Sport i turystyka Olimpijczycy i paralimpijczycy charytatywnie dla powodzian W sobotę w Warszawie odbędzie się nietypowy mecz koszykówki z udziałem polskich olimpijczyków i paralimpijczyków, z którego dochód zostanie przeznaczony na remont zniszczonej przez powódź hali sportowej 'Obuwnik' w Prudniku. » więcej 2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »