Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-06-11, 19:14 Autor: Jan Poniatyszyn

"Jest to potrzebny dokument". Standardy mają chronić uczniów przed przemocą w szkole i domu

Zdjęcie ilustracyjne [fot. canva.com]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. canva.com]
Standardy ochrony małoletnich przed różnorodnymi formami przemocy wprowadzają szkoły podstawowe. Jest to nowy obowiązek ustawowy placówek edukacyjnych. Wdrożone procedury mają chronić uczniów przed krzywdzeniem m.in. emocjonalnym, fizycznym i cyberprzemocą. Dotyczy to np. podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy w szkole lub w domu.
- Takie standardy obowiązują już we wszystkich naszych szkołach - mówi Maria Strońska, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku. – Ustawa ta jest ważnym krokiem w kierunku zwiększania ochrony i bezpieczeństwa małoletnich. Standardy muszą być dostosowane do charakteru i rodzaju placówki. Dlatego było to trudne zadanie dla poszczególnych placówek.

- Najpierw na przeszkolenie zostali wysłani pedagog i psycholog szkolny, którzy opracowali te standardy – mówi Ewa Jarzycka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Prudniku. – Następnie na zespołach samokształceniowych nauczycielskich z poszczególnych przedmiotów nauczyciele szczegółowo zostali zapoznani z tymi standardami. W kwietniu było to przyjęte na radzie pedagogicznej do realizacji. Z tymi standardami zapoznaliśmy na zebraniach wszystkich rodziców. Uważamy, że jest to potrzebny dokument w ochronie dzieci.

Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich przed przemocą wynika z nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepisy weszły w życie 15 lutego, a obowiązek ten ma być zrealizowany w placówkach edukacyjnych do 15 sierpnia tego roku. Regulacje te to tzw. ustawa Kamilka, pokłosie głośnej sprawy ośmioletniego chłopca, który zmarł w wyniku przemocy domowej.
Maria Strońska
Ewa Jarzycka

Zobacz także

2024-09-14, godz. 10:20, Wiadomości z regionu Postępuje akcja ewakuacyjna w gminie Prudnik [AKTUALIZACJA] Ewakuację Moszczanki i Łąki Prudnickiej zarządził burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. Mieszkańcy domów położonych przy Złotym Potoku, narażonych na zalanie, mogą znaleźć schronienie w szkole w Łące Prudnickiej oraz Schronisku… » więcej 2024-09-14, godz. 09:48, Wiadomości z regionu Minister Siemoniak po sztabie kryzysowym. "Priorytetem jest sytuacja w Głuchołazach" To właśnie do Głuchołaz, ale też do Morowa zostały skierowane największe największe siły, odwody Państwowej Straży Pożarnej spoza województwa opolskiego. O 3 w nocy podjęta została przez burmistrza decyzja o ewakuacji części… » więcej 2024-09-14, godz. 05:46, Wiadomości z regionu Opolszczyzna walczy z wielką wodą. Konieczne ewakuacje, interwencji przybywa [NA ŻYWO] Biała Głuchołaska o metr przekroczyła stan alarmowy. Doszło do ewakuacji części mieszkańców. Poziomy alarmowe przekroczyły tez Osobłoga w Racławicach Śląskich, rzeka Prudnik w Prudniku oraz Złoty Potok w Jarnołtówku, do stanu… » więcej 2024-09-13, godz. 14:32, Wiadomości z regionu Biała Głuchołaska w Głuchołazach sięgnęła stanu ostrzegawczego [AKTUALIZACJA] Jak wskazują mapy IMGW Biała Głuchołaska w Głuchołazach dobiła do stanu ostrzegawczego, który wynosi tam 90 cm. Dodajmy, stan alarmowy w tym miejscu to 120 cm » więcej 2024-09-12, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Ruszają dodatkowe usługi sąsiedzkie, opiekuńcze czy transportowe w ramach projektu "Nie-sami-dzielni" Ruszyła III edycja projektu 'Nie-sami-dzielni', którego zadaniem jest zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób niesamodzielnych, starszych i niepełnosprawnych. Dzięki unijnym pieniądzom, po które sięgają samorządy… » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »