Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-06-11, 19:14 Autor: Jan Poniatyszyn

"Jest to potrzebny dokument". Standardy mają chronić uczniów przed przemocą w szkole i domu

Zdjęcie ilustracyjne [fot. canva.com]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. canva.com]
Standardy ochrony małoletnich przed różnorodnymi formami przemocy wprowadzają szkoły podstawowe. Jest to nowy obowiązek ustawowy placówek edukacyjnych. Wdrożone procedury mają chronić uczniów przed krzywdzeniem m.in. emocjonalnym, fizycznym i cyberprzemocą. Dotyczy to np. podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy w szkole lub w domu.
- Takie standardy obowiązują już we wszystkich naszych szkołach - mówi Maria Strońska, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku. – Ustawa ta jest ważnym krokiem w kierunku zwiększania ochrony i bezpieczeństwa małoletnich. Standardy muszą być dostosowane do charakteru i rodzaju placówki. Dlatego było to trudne zadanie dla poszczególnych placówek.

- Najpierw na przeszkolenie zostali wysłani pedagog i psycholog szkolny, którzy opracowali te standardy – mówi Ewa Jarzycka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Prudniku. – Następnie na zespołach samokształceniowych nauczycielskich z poszczególnych przedmiotów nauczyciele szczegółowo zostali zapoznani z tymi standardami. W kwietniu było to przyjęte na radzie pedagogicznej do realizacji. Z tymi standardami zapoznaliśmy na zebraniach wszystkich rodziców. Uważamy, że jest to potrzebny dokument w ochronie dzieci.

Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich przed przemocą wynika z nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepisy weszły w życie 15 lutego, a obowiązek ten ma być zrealizowany w placówkach edukacyjnych do 15 sierpnia tego roku. Regulacje te to tzw. ustawa Kamilka, pokłosie głośnej sprawy ośmioletniego chłopca, który zmarł w wyniku przemocy domowej.
Maria Strońska
Ewa Jarzycka

Zobacz także

2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »