Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-05-24, 06:47 Autor: Jan Poniatyszyn

„Społeczność romska w Prudniku zwiększa się”. Mają tam lepiej niż w innych miastach

Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku [fot. POK]
Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku [fot. POK]
Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Kultury i Tradycji Romskiej po raz 16. obchodzono w Prudniku. Podczas imprezy plenerowej w ogrodzie ośrodka kultury prezentowano folklor tej mniejszości etnicznej. Odbył się festiwal amatorskich zespołów romskich.
- Ideą tego wydarzenia jest integracja społeczności romskiej i polskiej - mówi Lucyna Mirga, prezes Stowarzyszenie Kultury i Edukacji Romów w Prudniku. – Mamy się szanować jak jedna rodzina. Kultywowanie naszych tradycji to wszystko dzieje się w rodzinie. Społeczność romska w Prudniku zwiększa się. Przybywa nas. Mamy tutaj lepiej, gdyż społeczność polska traktuje nas lepiej niż w innych miastach. Dlatego Romowie przyjeżdżają tutaj, żeby zamieszkać. Szacunkowo jest nas tutaj 200 osób.

- W kulturze romskiej najważniejsza jest muzyka, rodzina, śpiew i taniec – uważa Ramiro Kwiatkowski z młodszego pokolenia prudnickich Romów. – Gram na akordeonie w szkole muzycznej i tata mnie uczy.

Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku zakończył występ grupy „Nowa Roma” z Wałbrzycha oraz Damiana Majewskiego z zespołem „Romano Kier”. Wydarzenie zorganizował Prudnicki Ośrodek Kultury oraz miejscowe Stowarzyszenie Kultury i Edukacji Romów.
Lucyna Mirga
Ramiro Kwiatkowski

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »