Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-03-12, 07:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Rudziczka: powstanie film o blaskach i cieniach życia w PRL

Mateusz Czarnecki z babcią Janiną Stanisz [fot. Jan Poniatyszyn]
Mateusz Czarnecki z babcią Janiną Stanisz [fot. Jan Poniatyszyn]
Komediodramat zostanie nakręcony w Rudziczce i Prudniku. Film pt. "Kiedyś to było" opowie m.in. o negatywnej stronie życia w dekadach PRL.
- Będzie pokazywał, jak starsi ludzie wspominają te czasy przez przysłowiowe różowe okulary - mówi pochodzący z Rudziczki Mateusz Czarnecki, student wrocławskiej szkoły filmowej.

– Opowiadają często takie historie, które wydają się mieć pozytywny odbiór, ale rzeczywistość była taka, że niosło to ze sobą bardzo dużo negatywnych rzeczy. Będzie nagrywane to w Rudziczce, w starym domu po moich świętej pamięci pradziadkach, który odremontowaliśmy i przygotowaliśmy zgodnie z instrukcjami dziadków, jak wyglądało m.in. umeblowanie w tamtych latach.

Kanwą filmu są przeżycia m.in. rodziny Janiny Stanisz, która ma kresowe korzenie, była społecznikiem oraz wieloletnim sołtysem Rudziczki.

– Jestem bardzo dumna, że moje opowieści i pasja do historii, przede wszystkim rodziny, znalazła odzwierciedlenie w postaci scenariusza wnuka. Cieszę się, że to nie zaginie. Nieraz źle się mówi o młodzieży. Ale młodzież interesuje się naszą historią, a tym bardziej historią rodziny.

Zdjęcia do filmu "Kiedyś to było" rozpoczną się w końcu kwietnia. Natomiast trwa jeszcze casting aktorów, którzy w nim wystąpią.
Mateusz Czarnecki
Janina Stanisz

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »