Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-02-27, 07:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: trzeba wymienić drewniane elementy zabytkowej wieży. Remont był prowizorką?

Wieża Woka w Prudniku. Zabytek pozostaje niedostępny dla turystów [fot. Jan Poniatyszyn]
Wieża Woka w Prudniku. Zabytek pozostaje niedostępny dla turystów [fot. Jan Poniatyszyn]
Drewniany taras widokowy prudnickiej Wieży Woka [fot. Jan Poniatyszyn]
Drewniany taras widokowy prudnickiej Wieży Woka [fot. Jan Poniatyszyn]
Średniowieczna Wieża Woka w Prudniku przez kolejny rok będzie niedostępna dla turystów. Zdecydowały względy bezpieczeństwa. Próby czasu nie wytrzymała drewniana część zabytku, który po remoncie udostępniono zwiedzającym w 2009 roku.
- Wątpliwości dotyczą materiału, z którego wykonano m.in. klatkę schodową oraz wieńczący budowlę taras widokowy – wyjaśnia Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Przeprowadziliśmy badania i ekspertyzy. Prawdopodobnie trzeba będzie wymienić cały materiał, aby rozwiązać problem tej prowizorki, która była wykonana. Powinna wytrzymać kilkadziesiąt lat, a wytrzymała maksymalnie 13 lat. Będziemy szli w kierunku zastosowania konstrukcji metalowej z okładziną drewnianą, aby wyglądało to podobnie jak obecnie. Natomiast projekt przy obecnych cenach może sięgać nawet 2 mln zł.

Zdaniem samorządowców użyte do rekonstrukcji Wieży Woka drewno pochodzi najprawdopodobniej z tego samego rzutu, z którego w gminie Prudnik wykonano wieże widokowe na Koziej Górze oraz w Wieszczynie. Pierwszą z nich rozebrano, a drugą zamknięto dla turystów. Powodem było znaczne zniszczenie materiału.

Wieża Woka jest pozostałością XIII-wiecznego zamku, zarazem najstarszym zabytkiem Prudnika i jednym z najstarszych tego typu obiektów obronnych w Polsce. Z tarasu można było podziwiać Góry Opawskie.
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »