Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-02-14, 12:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kresowiacy oraz ich potomkowie z Prudnika chcą godnego pochówku zamordowanych w Puźnikach

Szczątki Polaków odkryte podczas ubiegłorocznych prac poszukiwawczych w Puźnikach [fot.X-M.Dworczyk]
Szczątki Polaków odkryte podczas ubiegłorocznych prac poszukiwawczych w Puźnikach [fot.X-M.Dworczyk]
Ukraińskie władze zwlekają z wydaniem zgody na przeprowadzenie ekshumacji, badań i godnego pochówku polskich ofiar zbrodni w Puźnikach. Z tej kresowej wioski pochodzą przesiedleni po wojnie mieszkańcy gminy Prudnik. Zbrodni w Puźnikach na Podolu dokonała Ukraińska Powstańcza Armia w nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku. O tej nieistniejącej już miejscowości zrobiło się głośno, gdy w ubiegłym roku odnaleziono tam zbiorowy dół zamordowanych Polaków. Prace poszukiwawcze prowadzili specjaliści z Polski i Ukrainy.
- Z przekazów świadków wiemy, że złożono tam blisko 80 ofiar, głównie kobiet i dzieci - mówi pochodzący z Prudnika Maciej Dancewicz, wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja, która zabiega o ekshumację w Puźnikach.

– Wszystkie dokumenty razem z załącznikami, opisem sytuacji, planami, fotografiami zostało to złożone do Kijowa. Dokumentacja trafiła tam w październiku. Od tego momentu czekamy na wydanie zgody przez taki podmiot, który podlega pod ukraińskie ministerstwo kultury. Chcielibyśmy te szczątki pochować. Zgodnie z ukraińskim prawem musimy wskazać miejsce. Jest to były cmentarz we wsi Puźniki.

Puźniki to od dziewięciu lat jedyne miejsce na Ukrainie, gdzie odnaleziono szczątki Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Mimo polskich starań, tamtejsze władze nie wydają zgody na poszukiwania w innych lokalizacjach, gdzie, jak się szacuje, spoczywa co najmniej 100 tysięcy naszych rodaków, ofiar rzezi wołyńskiej. Takich problemów raczej nie mają Niemcy prowadzący na Ukrainie ekshumacje żołnierzy Wehrmachtu i formacji SS.
Maciej Dancewicz

Zobacz także

2024-03-01, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Biała: zaginął srebrny skarb synagogi. Trop urywa się we Wrocławiu Artefakty z dawnej synagogi przekazano Izbie Regionalnej w Białej. Żydowską świątynię zniszczyli Niemcy podczas nocy kryształowej w 1938 roku. Dotychczas sądzono, że nie zachowały się żadne pozostałości bożnicy. Według przekazów… » więcej 2024-03-01, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Na rekrutację do przedszkoli coraz bardziej wpływa bilans demograficzny Rodzice nie muszą martwić się o przyjęcie dzieci do przedszkoli - zapewniają samorządowcy z Głuchołaz i Prudnika. W poprzednich latach były z tym problemy, tworzono listy rezerwowe oczekujących na przyjęcie. W gminach trwa rekrutacja… » więcej 2024-02-28, godz. 19:41, Wiadomości z regionu KWW Tak! dla Ziemi Prudnickiej zaprezentował kandydatów w wyborach samorządowych Byli burmistrzowie wystartują z Komitetu Wyborczego Wyborców Tak! dla Ziemi Prudnickiej. To nowe ugrupowanie w powiecie. Jego liderzy zaprezentowali program, z którym będą ubiegać się o mandat społeczny w kwietniowych wyborach sam… » więcej 2024-02-28, godz. 09:20, Wiadomości z regionu "Sytuacja Prudnika jest bardzo trudna". Katarzyna Czochara o swoim starcie w wyborach samorządowych - Rozmowy z mieszkańcami Prudnika jednoznacznie pokazały mi, że powinnam działać na rzecz gminy - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach samorządowych… » więcej 2024-02-27, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Gminy mają problemy z dochodzeniem należności podatkowych od firm i mieszkańców Wielomilionowe zaległości z tytułu lokalnych opłat i podatków mają niektóre gminy, również te na Opolszczyźnie. Problem jest ogólnokrajowy i zdaniem Najwyższej Izby Kontroli negatywnie wpływa na dochody samorządów. » więcej
47484950515253
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »