Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-11-27, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy nakładają mandaty. Zwiększone kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków

Podczas kontroli gminni urzędnicy sprawdzają m.in., czy właściciel posesji ma udokumentowany wywóz ścieków przez uprawnioną do tego firmę [fot. ladnydom.pl]
Podczas kontroli gminni urzędnicy sprawdzają m.in., czy właściciel posesji ma udokumentowany wywóz ścieków przez uprawnioną do tego firmę [fot. ladnydom.pl]
Nieprawidłowości dotyczące użytkowania szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków stwierdzono w gminach Prudnik i Biała. Wykazały je urzędnicze kontrole. Zmiany ustawowe nałożyły na gminy obowiązek ewidencji i regularnych kontroli nieruchomości wyposażonych w instalacje sanitarne.
- Sprawdzana jest m.in. dokumentacja wywozu nieczystości do oczyszczalni ścieków - mówi burmistrz Białej Edward Plicko. – Od kilku lat w naszej gminie jest możliwość dofinansowania do przydomowych oczyszczalni ścieków. Co roku przeznaczamy dofinansowanie na 10 tego typu instalacji. Ścieki bytowe muszą być utylizowane w oczyszczalniach ścieków. Część z nich trafia na pola, a nie powinno się tak dziać. W krótkim czasie będziemy musieli znaleźć jakieś konkretne rozwiązanie tego problemu.

W ubiegłym roku w gminie Prudnik przeprowadzono 233 kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków.

- Nałożono 184 mandaty, przede wszystkim za brak wpisania do gminnej ewidencji – mówi wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka. – Gmina jest zobowiązana do prowadzenia takiej ewidencji, a właściciele do zgłoszenia bezodpływowych zbiorników nieczystości. Mamy zarejestrowanych 30 przydomowych oczyszczalni ścieków. Spodziewamy się, że jest ich o wiele więcej. Straż miejska przy pierwszej kontroli poucza o takim obowiązku. Jeżeli właściciel nie dopełni tego, to już jest mandat.

Za takie uchybienie grozi właścicielowi posesji mandat do 500 zł. W szczególnie rażących przypadkach złamania przepisów może to być grzywna nawet do 5 tys. złotych.

Za brak regularnych kontroli oraz ewidencji szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków prawo przewiduje też sankcje finansowe dla gminy. Kara może wynieść do 50 tysięcy złotych.
Edward Plicko
Jarosław Szóstka

Zobacz także

65666768697071
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »