Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-08-04, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy ociągają się z wybieraniem urlopów. "Wynika to ze specyfiki pracy"

[fot. stock.adobe.com]
[fot. stock.adobe.com]
Zaległości urlopowe mają samorządowcy z Opolszczyzny. Problem jest ogólnokrajowy. Niektórzy mają niewykorzystany jeszcze zeszłoroczny urlop i cały tegoroczny. Kumulowanie zaległości urlopowych skutkuje tym, że osoby funkcyjne pobierają ekwiwalent z publicznych pieniędzy.
- Jestem po dwutygodniowym, wakacyjnym urlopie - mówi Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – W każdym z dni tego urlopu, w związku z tym, że nigdzie nie wyjeżdżałem, byłem w pracy. Pojawiły się takie okoliczności, jak chociażby kontrola w naszym urzędzie. Chciałem w tych wydarzeniach brać udział. Nie otrzymywałem ekwiwalentu za urlop. Pozostało mi do wykorzystania, do końca września, jeszcze 10 dni zaległego urlopu. Będę robił wszystko, żeby ten urlop wykorzystać w terminie.

Na trzytygodniowym urlopie jest burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. - Porównując się do mojego poprzednika, to nie mam takich zaległości. Niemniej mam zaległy urlop i dzisiaj z niego korzystam. Mam rodzinę i nie chcę jej z tego urlopu okradać. To, że urlop jest niewykorzystany, wynika ze specyfiki pracy. Burmistrz pracuje w weekendy. Często ten urlop nie jest możliwy do wzięcia.

Według interpretacji Państwowej Inspekcji Pracy „w przypadku niewykorzystania urlopu w ciągu roku kalendarzowego osoba wyznaczona przez wójta ma prawo i obowiązek wysłać go na urlop w terminie do 30 września następnego roku”. W sytuacji niewyznaczenia takiej osoby odpowiedzialność ponosi sekretarz gminy. Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu wskazuje, że odpowiedzialność ta spoczywa też na burmistrzu oraz wójcie. W jej wnioskach pokontrolnych z ostatnich lat zwrócono na to uwagę samorządowcom, którzy pobrali ekwiwalenty wynoszący nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Piotr Bujak
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »