Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-08-04, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy ociągają się z wybieraniem urlopów. "Wynika to ze specyfiki pracy"

[fot. stock.adobe.com]
[fot. stock.adobe.com]
Zaległości urlopowe mają samorządowcy z Opolszczyzny. Problem jest ogólnokrajowy. Niektórzy mają niewykorzystany jeszcze zeszłoroczny urlop i cały tegoroczny. Kumulowanie zaległości urlopowych skutkuje tym, że osoby funkcyjne pobierają ekwiwalent z publicznych pieniędzy.
- Jestem po dwutygodniowym, wakacyjnym urlopie - mówi Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – W każdym z dni tego urlopu, w związku z tym, że nigdzie nie wyjeżdżałem, byłem w pracy. Pojawiły się takie okoliczności, jak chociażby kontrola w naszym urzędzie. Chciałem w tych wydarzeniach brać udział. Nie otrzymywałem ekwiwalentu za urlop. Pozostało mi do wykorzystania, do końca września, jeszcze 10 dni zaległego urlopu. Będę robił wszystko, żeby ten urlop wykorzystać w terminie.

Na trzytygodniowym urlopie jest burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. - Porównując się do mojego poprzednika, to nie mam takich zaległości. Niemniej mam zaległy urlop i dzisiaj z niego korzystam. Mam rodzinę i nie chcę jej z tego urlopu okradać. To, że urlop jest niewykorzystany, wynika ze specyfiki pracy. Burmistrz pracuje w weekendy. Często ten urlop nie jest możliwy do wzięcia.

Według interpretacji Państwowej Inspekcji Pracy „w przypadku niewykorzystania urlopu w ciągu roku kalendarzowego osoba wyznaczona przez wójta ma prawo i obowiązek wysłać go na urlop w terminie do 30 września następnego roku”. W sytuacji niewyznaczenia takiej osoby odpowiedzialność ponosi sekretarz gminy. Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu wskazuje, że odpowiedzialność ta spoczywa też na burmistrzu oraz wójcie. W jej wnioskach pokontrolnych z ostatnich lat zwrócono na to uwagę samorządowcom, którzy pobrali ekwiwalenty wynoszący nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Piotr Bujak
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »