Woda z wodociągu w Głogówku nie jest zdatna do użytku w gospodarstwach domowych. Dotyczy to Głogówka oraz wiosek tej gminy: Dzierżysławice, Mochów, Rzepcze, Kierpień, Chudoba, Nowe Kotkowice i Nowy Dwór. W badanych próbkach stwierdzono obecność bakterii coli i Escherichia coli. Wojewoda opolski zwołał zespół zarządzania kryzysowego z udziałem samorządowców, inspekcji sanitarnej i policji.
- W przypadku bakterie Escherichia coli świadczy to o niedawnym zanieczyszczeniu kałowym wody - mówi Adam Piotrowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Prudniku. – Może to skutkować zachorowaniami. Szczególnie narażone są małe dzieci, osoby starsze. Bezwzględnie nie powinno się tej wody stosować do użytku, czyli tej wody nie wolno wykorzystywać do picia, przygotowania posiłków, mycia i płukania warzyw oraz owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i kąpieli. W zasadzie ta woda może być używana wyłącznie do prac porządkowych i do celów sanitarnych.
Wojewoda opolski polecił zabezpieczyć w Głogówku 6 cystern wody pitnej i 20 cystern wody użytkowej oraz odpowiednie ich oznakowanie. Do miasta tego trafi też 1200 butelek wody pitnej z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przedstawiciel rządu w terenie zaapelował o przekazywanie butelkowanej wody pitnej z urzędów administracji publicznej dla dzieci i osób starszych w Głogówku.
Obecnie instalacje tamtejszego wodociągu są płukane i dezynfekowane. Przeprowadzone zostaną kolejne badania wody. Od ich wyników zależy korzystanie z wodociągu.