Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-03-25, 12:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Rejestrując przyszłych dawców szpiku pomagają w walce z nowotworami krwi

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w prudnickim Zespole Szkół Medycznych [fot. Jan Poniatyszyn]
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w prudnickim Zespole Szkół Medycznych [fot. Jan Poniatyszyn]
Promocja walorów edukacyjnych, ale też rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Takie były cele dni otwartych Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Przeprowadzono jej pod hasłem „W drodze po zdrowie”. Odwiedzający szkołę mogli też poszerzyć swoją wiedzę na temat odnowy biologicznej, regeneracji organizmu, suplementacji w sporcie oraz nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.
- Mamy w sobie coś, czym możemy bezinteresownie dzielić się z innymi, a są to komórki macierzyste z krwi oraz szpik kostny – mówi Sabina Wencel, nauczyciel ZSM w Prudniku. – Trzy osoby zarejestrowane w naszej szkole oddały szpik dla chorych na nowotwory krwi z Belgi i Francji. Z roku na rok udaje nam się zarejestrować coraz więcej potencjalnych dawców, bo ta świadomość nasza jest tutaj duża. Jednak jeszcze tych dawców w porównaniu z potrzebami jest niestety za mało.

W prudnickim „Medyku” rejestrację potencjalnych dawców szpiku prowadzili uczniowie tej szkoły.

- Do rejestracji przyjmujemy osoby od 18 do 55 roku życia. Tutaj dostają kody kresowe i formularz do wypełnienia. Potem pobieramy od nich wymaz, który dajemy do specjalnej koperty i wszystko zostaje wysłane do Fundacji DKMS – wyjaśnia jedna z wolontariuszek uczestniczących w akcji DKMS.

Z fundacją ZSM w Prudniku współpracuje od blisko siedmiu lat. Na potrzeby jej bazy szkoła zarejestrowała blisko 400 osób, potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. Fundacja DKMS działa w oparciu o decyzję ministra zdrowia. Jest niezależną organizacją non-profit.
Sabina Wencel
Wolontariuszka ZSM

Zobacz także

2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »