Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2022-01-12, 15:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Radny skazany za podawanie nieprawdy o swoich zobowiązaniach finansowych. To kolejny jego proces w takiej sprawie

Sąd Rejonowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sąd Rejonowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Za złożenie fałszywego oświadczenia majątkowego, podanie nieprawdy skazano radnego Głogówka. Tadeusz W. usłyszał wyrok siedmiu miesięcy pozbawienia wolności w zwieszeniu na rok próby. W oświadczeniu majątkowym za 2020 rok najpierw nie wpisał zobowiązań powyżej 10 tysięcy złotych, a po korekcie zaniżył swoje wysokie należności kredytowe. Sąd orzekł, że oskarżony, zatajając takie informacje, łamał standardy dotyczące osób publicznych. Tym samym lekceważył przepisy.
- Ten wyrok pokazuje, że prawo jest dla wszystkich i nie ma równych i równiejszych – uważa Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, który w tej sprawie złożył zawiadomienie do prokuratury. – Narzędzie wprowadzone przez ustawodawcę, jak chociażby oświadczenia majątkowe, należy traktować bardzo poważnie, jako instrumenty kontroli osób sprawujących władzę przez obywateli. Natomiast na jakiekolwiek dywagacje po tym wyroku jest jeszcze za wcześnie, bo jest on nieprawomocny. Dalsze decyzje, co do rady miejskiej będziemy podejmowali po uprawomocnieniu tego wyroku.

Obrońca Tadeusza W. zapowiedział apelację. Oskarżony nie chciał komentować orzeczenia prudnickiego sądu. W procesie powoływał się na swoją niewiedzę. Jego adwokat wnosił o umorzenie tego postępowania. Sąd orzekł, że oskarżony już wcześniej miał podobne zarzuty. Odpowiadał za to, że przez siedem kolejnych lat, będąc radnym, nie wpisał w oświadczeniu majątkowym kredytów. W ubiegłym roku sąd umorzył to postępowanie z powodu znikomej szkodliwości społecznej. Składanie fałszywych oświadczeń majątkowych przez osoby publiczne zagrożone jest karą do ośmiu lat więzienia.
Piotr Bujak

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »