Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2021-09-19, 15:30 Autor: Katarzyna Doros

Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZDJĘCIA]

VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w Kryteriach Ulicznych. Imprezę otworzyła parada najmłodszych rowerzystów, a w samych zawodach ulicami Prudnika jeździły dzieci i młodzież ze szkółek kolarskich.
- Ja startuję z żoną i koleżanką w kategorii master. Syn Karol jechał w paradzie, powoli zaczyna przygodę z kolarstwem i cieszymy się, że w tym miejscu, gdzie tutaj startował, mieszkał i przebywał wielki mistrz Polski, to myślę, że to jest ta ranga i to jest to miejsce, a teren jest naprawdę przyzwoity, bo górki, pagórki. A aura jest odpowiednia. To ósma edycja, ale my startujemy pierwszy raz - mówi Piotr Orian ze Zdzieszowic.

- Uważam, że aura jest bardzo dobra, jest zimno, ale na rowerze nam to nie przeszkadza. Mam górski rower i dobrze mi się jeździ pod górę, dlatego mogłem wyprzedzać przeciwników - dodaje Kewin z Prudnika, który zajął III miejsce w kategorii 13-14 lat.

- Stanisław Szozda był prudniczaninem i z naszym miastem był związany - mówi Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika. - Po śmierci Staszka powstał tu w mieście memoriał Stanisława Szozdy, także tu czcimy go w sposób żywy, namacalny. Prudnik żyje tą uroczystością, tym eventem.

Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wybitnego kolarza na skwerze przy ul. Kościuszki w Prudniku. Autorem rzeźby z brązu jest opolski rzeźbiarz Przemysław Wolny. - Musiałem się wzorować na wizerunku pana Szozdy ze starych fotografii - mówi. - Korzystałem ze zdjęć wysokokontrastowych z lat 70. XX w. Było mało szczegółów, była mała rozdzielczość, dlatego musieliśmy korzystać z pomocy i konsultacji z osobami, które pamiętały Stanisława Szozdę, jego budowę ciała, zachowanie, mimikę. Najwięcej pracy było przy twarzy.

Inicjatorem takiego upamiętnienia Stanisława Szozdy był Radosław Roszkowski, starosta prudnicki. - Zainspirował mnie do tego pomnik Joachima Halupczoka w Niwkach - mówi. - Pomniki traktuję jako miejsce, gdzie należy składać wieńce, gdzie należy składać znicze, natomiast to jest żywe upamiętnienie wybitnego kolarza. Ono ma w swoim zamyśle przypominać z jednej strony tę wybitną postać, ale z drugiej strony być magnesem dla młodzieży i stanowić zachętę do aktywnego trybu życia.

Henryk Charucki, były kolarz i przyjaciel Stanisława Szozdy cieszy się, że ten monument powstał właśnie w Prudniku. - Stanisław Szozda był wybitnym kolarzem, to była ikona kolarstwa polskiego. Staszek był nerwowy, porywczy, ale w kolarstwie takich ludzi trzeba, bo kolarstwo to jest twardy sport. Ale Staszek się wyróżniał od wielu innych kolarzy tym, że on potrafił wygrywać wyścigi w sposób spektakularny, dlatego porywał też ludzi i dlatego ludzie go kochali.

- Do końca byłem jego opiekunem. Wiedział, o co walczy. Rower porządny mu później załatwiłem i tu zaczęło wielkie kolarstwo - dodaje Franciszek Surmiński, pierwszy trener Stanisława Szozdy.

- To absolutnie historyczne wydarzenie nie tylko da samego Prudnika - mówi Teresa Barańska, wicewojewoda opolski. - Postać sportowca wielkiego o randze krajowej i światowej dla takiego miasta jak Prudnik stanowi bardzo ważną sprawę. Dzisiaj czcimy pamięć wielkiego sportowca podczas memoriału Stanisława Szozdy. Myślę, że wiele młodych pokoleń będzie z tej chwili czerpać w przyszłości.

- Wielki człowiek i pasjonat kolarstwa. To człowiek legenda. W ten sposób my wszyscy oddajemy też hołd panu Stanisławowi - dodaje poseł PiS Katarzyna Czochara.

Koszt budowy pomnika razem z organizacją rajdu im. Stanisława Szozdy przekroczył 100 tysięcy złotych. Inwestycja została zrealizowana przez starostwo powiatowe dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich Euroregionu Pradziad.

Przypomnijmy, że Stanisław Szozda swoją karierę rozpoczynał właśnie w Prudniku. Z tym miejscem związany był do końca swojego życia. Zmarł 23 września 2013 roku.
zawodnicy
Grzegorz Zawiślak
Przemysław Wolny
Radosław Roszkowski
Henryk Charucki, Franciszek Surmiński
Teresa Barańska, Katarzyna Czochara

Zobacz także

2024-10-30, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Kształcenie techniczne. Współpraca szkół na pograniczu polsko-czeskim Efekty współpracy szkół pogranicza polsko-czeskiego zaprezentowano podczas prudnickiej konferencji edukacyjnej. Spotkanie było jednym z przedsięwzięć projektu innowacji w nauczaniu technicznym. Jego celem jest m.in. wymiana doświadczeń… » więcej 2024-10-28, godz. 19:30, Kultura i rozrywka „Chcą inaczej spędzać czas wolny”. Fani fantastyki zamierzają zawiązać w Prudniku stowarzyszenie Prudnicki Klub Fantastyki założyło w tym mieście 16 osób m.in. z Opola. Skupia głównie miejscowych fanów Tolkiena, Sapkowskiego, średniowiecza oraz larpów. » więcej 2024-10-26, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Cztery trasy do wyboru. Około 500 osób wystartowało w pieszym maratonie Malownicze trasy i sporo wyzwań. Tak wyglądał XXII Maraton Pieszy w Prudniku. To cykliczna impreza, która promuje walory turystyczne samego miasta i jego okolic. » więcej 2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »